[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی خواص بیولوژیکی نانوامولسیون اسانس گل سرخ در شرایط آزمایشگاهی
ایمان صفاری ، عباسعلی مطلبی مغانجوقی ، رضا شرافتی چالشتری* ، مریم عطائی ، آزاد خالدی
مرکز تحقیقات بیوشیمی و تغذیه در بیماریهای متابولیک، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران ، sharafati.reza@gmail.com
چکیده:   (86 مشاهده)
سابقه و هدف: در سال­های اخیر، استفاده از گیاهان دارویی به عنوان یک روش درمانی مکمل و موثر در سرتاسر جهان در حال افزایش است. هدف از این پژوهش بررسی خواص نانوامولسیون اسانس گل سرخ در شرایط آزمایشگاهی بود.
مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی، گل سرخ از منطقه برزک کاشان تهیه و اسانس آن به روش تقطیر با بخار بدست آمد. اجزاء موجود در اسانس به روش گازکروماتوگرافی طیف سنج جرمی شناسایی شدند. پس از تهیه نانوامولسیون اسانس جهت تایید پایداری و اندازه ذرات آن از آزمون های زتا و میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) استفاده شد. خاصیت آنتی اکسیدانی و سمیت سلولی به ترتیب با روش­های DPPH (1،1- دی فنیل- 2- پیکریل- هیدرازیل) وMTT (سلول­های سرطان سرویکس هلا) انجام شدند. خاصیت ضدمیکروبی علیه سالمونلا تیفی موریوم به روش­ انتشار دیسک، حداقل غلظت مهاری (MIC) و کشندگی (MBC) به روش میکرودایلوشن و ممانعت از تشکیل بیوفیلم بررسی شد.
نتایج: بیشترین اجزاء اسانس گل سرخ شامل Nonadecane (55/33 درصد)، Heneicosane (03/16 درصد)، Hexadecanal (78/7 درصد) و Eicosane (39/3 درصد) بودند. میزان پایداری نانوامولسیون نیز برابر 5/47- میلی ولت بود. اندازه ذرات نانوامولسیون نیز به روش TEM تایید شد. نانوامولسیون اسانس فاقد خاصیت آنتی اکسیدانی بود. حداقل غلظت مهاری و کشندگی علیه سالمونلا تیفی موریوم به­ترتیب 350 و 700 میکروگرم در میلی لیتر بود. به ترتیب درصد کاهش بیوفیلم ایجاد شده در غلظت  MICو MBC برابر 75 و 80 درصد بود. غلظت 47/5 میکروگرم در میلی لیتر نانوامولسیون اسانس گل سرخ سبب کاهش 67 درصدی سلول های زنده هلا شد.
نتیجه­گیری: با توجه خاصیت ضد باکتریایی و ضد سرطانی نانوامولسیون اسانس گل سرخ، این ترکیب می تواند در درمان عفونت­های باکتریایی و سلول­های سرطانی پیشنهاد شود.
واژه‌های کلیدی: نانوامولسیون، اسانس گل سرخ، خاصیت ضد باکتریایی، خاصیت ضد سرطانی، گازکروماتوگرافی
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/9/24 | پذیرش: 1401/12/3
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4549