[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تروگزروتین اثرات مفید ورزش تناوبی شدید را در بیان ژن‌های میتوفاژی Mfn2 و Parkin در سمیت قلبی ناشی از دوکسوروبیسین تقویت می کند.
ابوالقاسم تقوی هلق ، حسین عابد نطنزی* ، رضا بدل زاده ، فرشاد غزالیان
دانشگاه آزاد اسلامی ، abednazari@gmail.com
چکیده:   (145 مشاهده)
خلاصه
سابقه و هدف: دوکسوروبیسین (­DOX)، داروی مؤثر در درمان انواع سرطان است که کاربرد آن به دلیل سمیت قلبی ناشی از دوز تجمعی، محدود شده است. هدف از تحقیق حاضر بررسی تأثیر توأم تروگزروتین (TRX؛ مشتق از فلاونوئید روتین و دارای خواص فارماکولوژیکی مختلف) و تمرین تناوبی شدید (HIIT) در کاهش سمیت قلبی ناشی از DOX و بیان ژن­های میتوفاژی  MFN2 و Parkin در سلول‌های قلبی رت­ها است.
مواد و روش­ها: رت­های ویستار نر به‌صورت تصادفی در پنج گروه (۱۰n=) تقسیم شدند: ۱) Control، ۲) DOX، ۳) HIIT+DOX، ۴) ­TRX+DOX، ۵)­ ­ HIIT+TRX+DOX. پس از آخرین تمرین HIIT، رت‌های تمرین کرده و گروه کنترل مربوطه تحت تزریق داخل صفاقی DOX با دوز 20 میلی­گرم بر کیلوگرم قرار گرفتند. برای تائید آسیب قلبی ناشی از دوکسوروبیسین نشان داده شد که تزریق DOX میزان لاکتات دهیدروژناز سرم رت­ها را از 3±57 تا 6±171 واحد در لیتر افزایش داد. میزان بیان ژن­های میتوفاژی شامل Mfn2 و Parkin  با روش Real-Time PCR انداز­هگیری شد.
 نتایج: تزریق DOX میزان بیان ژن­­های میتوفاژی  Mfn2و Parkin  را در مقایسه با گروه کنترل کاهش داد (0۱/0>P). تأثیر توأم تمرین HIIT و مصرف تروگزروتین، منجر به افزایش معنی­دار میزان بیان ژن­­های میتوفاژی Mfn2 (۰۵/۰>p) و Parkin (۰۱/۰>p) نسبت به گروه DOX شد.
نتیجه­گیری: کاربرد توأم تروگزروتین و تمرین HIIT می تواند بیان ژن­های میتوفاژی Mfn2 و Parkin  در سلول­های قلبی رت­های دریافت کننده DOX را افزایش داده و سمیت قلبی ناشی از DOX را کاهش دهد.
واژه­های کلیدی: دوکسوروبیسین، تمرین تناوبی شدید، تروگزروتین، سمیت قلبی، میتوفاژی
واژه‌های کلیدی: دوکسوروبیسین، تمرین تناوبی شدید، تروگزروتین، سمیت قلبی، میتوفاژی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/4/30 | پذیرش: 1401/9/14
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4540