[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر 8 هفته تمرینات ترکیبی (هوازی و مقاومتی) بر سطوح سرمی آیریزین و رابطه آن با گلوکز سرمی در مردان دارای اضافه وزن
حبیب برادران ، فرهاد رحمانی نیا* ، علی رضا علمیه
، frahmani2001@yahoo.com
چکیده:   (61 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: ­آیریزین تحت تاثیر فعالیت­بدنی از پروتئین Fndc5 در سلولهای عضلانی بیان می شود و با تبدیل بافت چربی سفید به قهوه­ای بر چاقی و متابولیسم انرژی اثر می­گذارد، مطالعه با هدف بررسی اثر 8 هفته تمرینات­ترکیبی بر سطح آیریزین و ارتباط آن با گلوکز سرمی در مردان دارای اضافه وزن انجام یافت.
 
مواد و روش­ها: مطالعه حاضر نیمه­تجربی با طرح پیش­آزمون- پس­آزمون انجام شد، تعداد 22 مرد دارای اضافه­وزن  (96/0± 67/28= شاخص توده بدنی و 23/2 ±50/31 = سن) بصورت هدفمند در دسترس انتخاب و بطور تصادفی در دو گروه تمرین­ترکیبی (11نفر) و کنترل (11نفر) تقسیم­بندی شدند. برنامه تمرین­ترکیبی­ (تمرین هوازی با شدت 65 الی85 درصد حداکثر ضربان قلب و مقاومتی با شدت 50 درصد یک تکرار بیشینه) بمدت 8 هفته و هر هفته 3 جلسه شرکت نمودند، نمونه­خونی آزمودنیها 24 ساعت قبل و 48 ساعت پس از اتمام طرح­تحقیق جهت اندازه­گیری مقادیر سرمی آیریزین و گلوکز اخذ شد، تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از آزمون t و ضریب­همبستگی پیرسون انجام­ شد.
یافته­ها: نتایج مطالعه نشان داد، مقادیر آیریزین بدنبال 8 هفته تمرینی کاهش یافت اما این کاهش معنی ­داری نبود (14/0P =)، همچنین گلوکز­سرمی به دنبال 8 هفته تمرین علیرغم کاهش، کاهش معنی­­داری نیافت (05/0P>). ضریب­­همبستگی پیرسون ارتباط معنی­­داری بین سطوح آیریزین و گلوکز­سرمی نشان نداد (05/0P>).
نتیجه­گیری­: تمرین ترکیبی بعنوان یکی از روش­های تمرینی برای کاهش­وزن و دستیابی به تناسب­اندام در افراد دارای اضافه­وزن مفید می­باشد، که با تبدیل بافت چربی­سفید به چربی­قهوه­ای به افزایش متابولیسم­انرژی افراد دارای اضافه­وزن کمک می­کند.
 
واژه‌های کلیدی: تمرین­ ترکیبی، گلوکزخون، آیریزین، اضافه­ وزن
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/6/8 | پذیرش: 1399/8/27
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4256