[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی آلودگی باکتریایی و قارچی در هوای بخش های داخلی و فضای آزاد بیمارستان بهشتی کاشان در سال 1397
نظام میرزایی* ، محسن امیری مقدم ، غلامرضا مصطفایی ، داورخواه ربانی ، علی نظری عالم ، فاطمه عطوف ، عباس بهرامی ، فرشته بدیع
، nezammirzaei@yahoo.com
چکیده:   (68 مشاهده)
زمینه و هدف: حضور باکتری ها و قارچ ها در هوای بخش های داخلی بیمارستان، سلامتی بیماران با سیستم ایمنی ضعیف را بخطر انداخته و باعث عفونت های بیمارستانی در بیماران می شود. این تحقیق به بررسی میزان آلودگی باکتریایی و قارچی دو بخش داخلی و فضای آزاد این بیمارستان پرداخته است که از نظر اهمیت عفونت های بیمارستانی و بحث ارتقا کیفیت فضاهای بیمارستانی و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت حفظ سلامت بیماران حائز اهمیت می باشد.
 مواد و روشها: این تحقیق از نوع مقطعی در بیمارستان بهشتی کاشان در سال 1397 می باشد. نمونه برداری از هوا توسط نمونه بردار مستقیم میکروبی (Quick Take 30) و به صورت همزمان برای تعیین نوع و تعداد کلنی باکتریها و تعداد قارچها شامل 180 نمونه (90 نمونه باکتری و 90 نمونه قارچ) از هوای بخش های داخلی و فضای آزاد بیمارستان انجام شد. داده ها با استفاده از نرم افزارهای Spss 22 ، Excel و آزمون بونفرونی آنالیز آماری گردید.
یافته­­ها:  نتایج حاصل از 180 نمونه نشان داد که 97 درصد نمونه ها، آلودگی باکتریایی و 8/47 درصد نمونه ها، آلودگی قارچی داشتند. بیشترین آلودگی باکتریایی در بخش طبی و بیشترین آلودگی قارچی در فضای آزاد می باشد.
نتیجه­­گیری: نتایج بدست آمده حاکی از آن است که غلظت میکروارگانیسم ها در محیط داخلی بیشتر از فضای آزاد می باشد که دلیل آن می تواند با حضور بیماران، سیستم تهویه و پاکسازی نامناسب در ارتباط باشد؛ به همین دلیل، ارتقای استاندارد های پاکسازی و سیستم تهویه مناسب در بخش های داخلی بیمارستان پیشنهاد می گردد.
 
واژه‌های کلیدی: آلودگی باکتریایی، آلودگی قارچی، بخش های بیمارستان، کاشان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/4/11 | پذیرش: 1399/7/28
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4256