[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثربخشی درمان هیجان‌مدار و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کیفیت زندگی زنان مبتلا به سردرد مزمن
سمیه فتحی ، جعفر پویامنش* ، محمد قمری ، قربان فتحی اقدم
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر ، jaffar_pouyamanesh@yahoo.com
چکیده:   (78 مشاهده)
مقدمه: پیشرفت‌های نظری و رشد پژوهش‌ها، مبانی لازم را برای مفهوم‌سازی سردرد به‌عنوان یک اختلال روانی فیزیولوژیکی فراهم آورده و سرانجام باعث استفاده از درمان‌های رفتاری و روان‌شناختی برای سردرد شده است. پژوهش حاضر با هدف مقایسه اثربخشی درمان هیجان‌مدار و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کیفیت زندگی زنان مبتلا به سردرد مزمن صورت گرفت.
مواد و روش‌ها: روش این پژوهش، نیمه تجربی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون و پیگیری با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش را زنان مبتلا به سردرد مزمن که در سال 1398 برای درمان‌ سردرد خود به کلینیک‌های دولتی مغز و اعصاب شهر پارس‌آباد مراجعه کرده بودند تشکیل دادند. 30 نفر با استفاده از نمونه‌گیری هدفمند انتخاب، و به‌صورت تصادفی در سه گروه درمان هیجان‌مدار، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و کنترل قرار گرفتند. ابزار اندازه‌گیری، پرسشنامه کیفیت زندگی بود. گروه‌های آزمایشی درمان را  در 8 جلسه 5/1 ساعته دریافت کردند. داده‌ها توسط آزمون تحلیل واریانس آمیخته با اندازه‌گیری مکرر و آزمون تعقیبی بونفرونی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها:  میانگین و انحراف معیار کیفیت زندگی گروه درمان هیجان‌مدار در پیش‌آزمون (03/5±40/38)، گروه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (43/4±30/39)، و گروه کنترل (29/5±30/39) بود. درمان­های هیجان‌مدار (86/6±50/51) و مبتنی بر پذیرش و  تعهد (04/5±10/60) در مقایسه با گروه کنترل (37/5±40/39) کیفیت زندگی بیماران را در پس­آزمون افزایش دادند (001/0>p). در مرحله پیگیری، اثر درمان هیجان‌مدار (13/7±20/51) و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (96/4±00/60) بر کیفیت زندگی (01/5±00/39) ماندگار بود (001/0>p). تأثیر درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کیفیت زندگی در مراحل پس‌آزمون و پیگیری بیش‌تر از تأثیر درمان هیجان‌مدار بود (001/0>p).
نتیجه‌گیری:  درمان هیجان‌مدار و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد ممکن است با کاهش فاجعه آمیزکردن سردرد و در نتیجه کاهش اضطراب و ترس مرتبط با درد در کاهش شدت سردرد و از این‌رو در افزایش کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سردرد مزمن موثر باشند و می‌توانند راهبرد پیشگیرانه مفیدی تلقی شود.
واژه‌های کلیدی: درمان هیجان‌مدار، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، کیفیت زندگی، سردرد مزمن، زنان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/2/30 | پذیرش: 1399/4/30
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4162