[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی بروز فتق ناحیه عمل متعاقب نبستن فاسیا در محل پورت ده میلی متری در رزکسیونهای لاپاراسکوپیک کولورکتال
علی محمد بنان زاده ، محمدرضا جغتایی ، محمد رضازاده کرمانی* ، فرانک بهرامی ، سید محمد کاظم تدین ، لیلا قهرمانی
، rezazadehkermani@yahoo.com
چکیده:   (63 مشاهده)
 سابقه و هدف: یکی از عوارض نادر اما جدی جراحی لاپاراسکوپیک بروز فتق ناحیه پورت می باشد. در مورد میزان بروز فتق ناحیه پورت و ارتباط آن با بستن یا نبستن محل پورت اختلاف نظر وجود دارد. بر همین اساس مطالعه حاضر با هدف بررسی میزان بروز فتق ناحیه عمل در صورت نبستن محل پورت شماره 10 در رزکسیونهای لاپاراسکوپیک کولورکتال اجرا شد.
مواد و روشها:
در این مطالعه توصیفی-مقطعی پرونده تمام بیمارانی که  در بازه زمانی 1393 تا 1395 در بیمارستان شهید فقیهی شیراز تحت عمل جراحی­های کولورکتال لاپاراسکوپیک  قرار گرفتند به­صورت گذشته­نگر مورد بررسی قرار گرفت.اطلاعاتی که از پرونده بیماران موردمطالعه استخراج شد شامل اطلاعات جمعیت­شناختی (جنس،‌ سن و BMI)، اطلاعات تخصصی (نوع عمل جراحی، تعداد پورت های استفاده شده، تعداد پورت های فاشیا، محل آنها، وضعیت بهبودی، وجود فتق، فاصله زمانی بین عمل جراحی و ایجاد فتق، محل قرار دادن پورت شماره  10) و اطلاعات مربوط به ایجاد فتق ناحیه عمل ناشی از نبستن پورت شماره 10  بود. در نهایت داده­ها پس از جمع­آوری و ورود به نرم­افزار SPSS نسخه 20 با استفاده از آمار توصیفی (توزیع فراوانی و شاخص­های مرکزی و پراکندگی) و آمار استنباطی (آزمون­های تی مستقل و کای اسکوئر) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
نتیجه گیری:
 پرونده 325 بیمار (184 مرد) با میانگین سنی 09/14±41/56 سال (محدوده 25 تا 94 سال) و میانگین نمایه توده بدنی 56/5±05/24 کیلوگرم/متر مربع مورد بررسی قرار گرفت که از این تعداد، 205 نفر (1/63 درصد) سرطان رکتوم و بقیه سرطان کولون داشتند. در طی مطالعه هیچ بیماری مبتلا به فتق ناحیه پورت تشخیص داده نشد و بروز آن در 325 بیمار مورد بررسی پس از یکسال پیگیری صفر بود.
بحث و نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که نبستن محل پورت 10 میلی متری در جراحی لاپاراسکوپیک بیماران مبتلا به سرطانهای کولورکتال ایمن بوده و احتمال بروز فتق ناحیه پورت در آن بسیار اندک می باشد.
 
واژه‌های کلیدی: جراحی لاپاراسکوپیک، فتق محل جراحی، هرنی محل پورت، نئوپلازی کولورکتال، جراحی کولورکتال
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/2/26 | پذیرش: 1399/8/20
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4256