[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثر تعاملی هشت هفته تمرین ترکیبی(هوازی+مقاومتی) و مصرف کورکومین بر سطوح سرمی اینترلوکین -12 و برخی شاخص های آنترپرومتریکی زنان چاق غیرفعال
مطهره میرمحزون ، عباس صالحی کیا ، امید محمددوست*
دانشگاه سیستان و بلوچستان ، omid.mohammaddoust800@gmail.com
چکیده:   (58 مشاهده)

سابقه و هدف: زندگی ماشینی بشر، موجبات دوری او از فعالیت را فراهم ساخته و این فقر حرکتی، نشاط و شادابی را از جسم او دور کرده و به جای آن عامل خطر آفرین چاقی را جایگزین کرده است. هدف پژوهش، بررسی تأثیر هشت هفته تمرین ترکیبی(هوازی+ مقاومتی) و مصرف کورکومین بر سطوح سرمی اینترلوکین-12 و برخی شاخص های آنترپرومتریکی زنان چاق غیرفعال بود.

مواد و روش ها: در این پژوهش نیمه تجربی، 48 زن چاق غیرفعال با دامنه سنی 20 تا 30 سال به صورت هدفمند انتخاب و در چهار گروه 12 نفره: کنترل، کورکومین، تمرین و تمرین+ کورکومین تقسیم بندی شدند. هشت هفته(سه جلسه در هفته) به انجام تمرینات ترکیبی(تمرین هوازی با شدت 60 تا 80 درصد ضربان قلب هدف و تمرین مقاومتی با شدت 55 تا 75 درصد یک تکرار بیشینه) و مصرف روزانه کپسول 80 میلی گرمی کورکومین پس از صرف صبحانه با یک لیوان آب پرداختند. نمونه گیری خونی، ناشتا 24 ساعت قبل و 48 ساعت متعاقب آخرین جلسه تمرین انجام گرفت. سطح سرمی با روش الیزا با استفاده از کیت انسانی اندازه گیری شد. داده ها با استفاده از آزمون تی وابسته و تحلیل واریانس یکراهه و سطح معناداری کمتر از 05/0 در نرم افزار SPSS-22 تحلیل شدند (05/0>P).

نتایج: بر اساس آزمون تی وابسته، تفاوت معناداری در سطوح سرمی اینترلوکین-12 و شاخص توده بدنی، گروه های تمرین، تمرین+ کورکومین و مصرف کورکومین نسبت به پیش آزمون مشاهده شد (05/0>p درون گروهی). اختلاف پیش و پس آزمون گروه ها با استفاده از تحلیل واریانس یکراهه بر روی سطوح سرمی اینترلوکین-12 و شاخص توده بدنی در بین گروه های پژوهش تفاوت معناداری نشان داد (05/0>p بین گروهی).

نتیجه گیری: هشت هفته تمرین ترکیبی(هوازی+ مقاومتی) و مصرف کورکومین با دوز 80 میلی گرمی در روز، تغییر معناداری در سطوح سرمی اینترلوکین-12 ایجاد می کند. همچنین فعالیت بدنی سبب کاهش وزن و در نتیجه کاهش شاخص توده بدنی افراد می شود، ولی مصرف کورکومین به تنهایی سبب تغییری در شاخص های آنتروپرومتریکی افراد نمی شود.

واژه‌های کلیدی: تمرین ترکیبی، کورکومین، اینترلوکین- 12، شاخص های آنترپرومتریکی، زنان چاق غیر فعال
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/2/4 | پذیرش: 1399/7/8
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4237