[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر کروسین بر هورمون‌های محور هیپوفیز- آدرنال و هورمون‌های تیروئیدی در موش‌های صحرایی نر دیابتی شده با استرپتوزوتوسین
راهله رهباریان* ، غزال عطائی
دانشگاه پیام نور ، ra_rahbarian@yahoo.com
چکیده:   (72 مشاهده)

سابقه و هدف: دیابت اثرات مخرب بر هورمون­ های محور هیپوفیز- آدرنال و هورمون­های تیروئیدی دارد. با توجه به اثرات آنتی­ اکسیدانی گیاه زعفران؛ این پژوهش با هدف بررسی اثرات کروسین بر هورمون­ های محور هیپوفیز- آدرنال و هورمون­های تیروئیدیدر موش­های صحرایی دیابتی انجام شد.
مواد و روش­ ها: در این مطالعه تجربی که در دانشگاه پیام نور انجام شد، 28 سر موش صحرایی نر به 4 گروه شاهد، شاهد دیابتی،­­ دیابتی تحت تیمار با کروسین (50 و100میلی­گرم بر میلی­لیتر، 25 روز تزریق داخل صفاقی) تقسیم شدند. گروه­ های دیابتی با یک بار تزریق داخل صفاقی استرپتوزوتوسین دیابتی شدند. در روز 25 آزمایش، موش­ ها بی­هوش شده و خونگیری از قلب انجام شد و هورمون­ های محور هیپوفیز- آدرنال مانند کورتیزول، آلدسترون، آدرنوکورتیکوتروپین و هورمون­های تیروئیدی (TSH، T3، T4) ارزیابی شدند. نتایج توسط آزمون­های آماری Kruskal Wallis و LSD تحلیل گردید.
نتایج: کروسین با غلظت­ های 50 و 100 میلی­گرم بر میلی­لیتر منجر به افزایش معنی­دار در هورمون­ های کورتیزول، آلدسترون و آدرنوکورتیکوتروپین نسبت به موش ­های دیابتی شد. در بررسی میزان هورمون­های تیروئیدی (TSH، T3، T4) مشخص شد که دیابت سبب کاهش معنی­ داری در میزان این هورمون­ ها می­گردد. تجویز کروسین با غلظت 50 و 100میلی­گرم بر میلی­لیتر به طور معنی ­داری سطح هورمون­ های تیروئیدی مذکور را نسبت به گروه شاهد دیابتی افزایش داد (05/0>p). در مقایسه بین دو غلظت کروسین، گروه تیمار شده با غلظت 100 میلی­گرم بر میلی­لیتر افزایش معنی­داری در شاخص­ های مورد بررسی نسبت به گروه تحت تیمار با غلظت 50 میلی­گرم بر میلی­لیتر کروسین نشان داد. همچنین کروسین سبب کاهش معنی­داری در میزان قند خون موش­های دیابتی شد.
نتیجه­ گیری: کروسین موجب افزایش سطح هورمون­ های محور هیپوفیز آدرنال و هورمون­ های تیروئیدی در موش­های صحرایی نر دیابتی می ­شود.
واژه‌های کلیدی: دیابت شیرین، کروسین، غده هیپوفیز، غده آدرنال، هورمون تیروئیدی، موش صحرایی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/1/31 | پذیرش: 1399/8/5
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4237