[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی پتانسیل سرم‌های اتولوگ و آلوژنیک موشی در مقایسه با سرم‌های جنین گاوی و آلبومین گاوی بر بلوغ تخمک و لقاح آزمایشگاهی در موش نژاد NMRI
امید شاهسوند اینانلو ، هما محسنی کوچصفهانی* ، کاظم پریور ، الهه امینی ، مهدی هادی
، kouchesfehani@yahoo.com
چکیده:   (72 مشاهده)
سابقه و هدف: سرم ­ها ترکیب پیچیده ­ای از فاکتورهای رشد،پروتئینها، ویتامین­ها و غیره هستند که ممکن است بر بلوغ تخمک و لقاح تاثیر بگذارند. هدف از این مطالعه بررسی اثر سرم­های مختلف بر بلوغ تخمک و لقاح آزمایشگاهی موش NMRI است.
مواد و روش­ها: در این پژوهش تجربی آزمایشگاهی، بلوغ اووسیت­های موش در محیط α-MEM با درصدهای 0 تا 20 از سرم­های آلوژنیک و اتولوگ موشی، جنین گاوی (FBS) و آلبومین سرم گاوی (BSA) پس از 14تا 18 ساعت انکوباسیون، بررسی گردید. سپس اووسیت­هایی که به مرحله MII رسیدند با اسپرم ظرفیت یافته با درصدهای 0 تا 20 از سرم­های مختلف لقاح داده شد و میزان لقاح ارزیابی گردید.
نتایج: میزان بلوغ آزمایشگاهی و لقاح با افزودن سرم به محیط کشت در همه گروهها به طور معنی داری افزایش یافت (05/0>P). در اووسیت­های فاقد سلول­های کومولوسی (DOs) در FBS 10درصد (80%) و اووسیت­های دارای سلولهای کومولوسی (COCs) در BSA 5 درصد (98%) بیشترین میزان بلوغ مشاهده شد (001/0>P)، همچنین اووسیت­های فاقد سلولهای کومولوسی در BSA  5 درصد و اووسیت­های دارای سلولهای کومولوسی در گروه سرم آلوژنیک 15درصد (به ترتیب 77% و75%) بیشترین میزان لقاح را داشتند (001/0>P).
نتیجه گیری: اگرچه BSA و FBS نتایج بهتری را در مقایسه با سرم­های آلوژنیک و اتولوگ موشی در فرایند بلوغ تخمک داشتند، لذا نتایج لقاح آزمایشگاهی در تخمک­های دارای کومولوس نشان دهنده ظرفیت بالای سرم آلوژنیک در این فرایند است. از این رو، استفاده از سرم آلوژنیک می­تواند جایگزین مناسب سرم­های حیوانی جهت انجام لقاح آزمایشگاهی باشد تا بخشی از چالش­های درمان ناباروری کاهش یابد.
واژه‌های کلیدی: بلوغ تخمک، لقاح آزمایشگاهی، آلبومین سرم گاوی، اتولوگ، آلوژنیک، موش
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1398/12/12 | پذیرش: 1399/7/14
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4237