[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر تمرینات فعال کتف بر درد، ناتوانی، دامنه حرکتی گردن و راستای کتف افراد دارای گردن درد مزمن: کارآزمایی بالینی تصادفی
نورالله جاودانه* ، امیر لطافت کار ، ملیحه حدادنژاد
، njavdaneh68@gmail.com
چکیده:   (121 مشاهده)
سابقه و هدف: تغییر پاسچر کتف و تغییر الگوهای فراخوانی عضلات ناحیه سرویکوبراکیال به عنوان ریسک فاکتورهای بالقوه­ای برای گردن درد ذکر شده است. تغییر در راستای کتف و ترقوه در طی اختلالات کتف می­تواند از طریق تغییر تنش عضلات آگزیلااسکاپولار به طور بالقوه بر بیومکانیک ستون فقرات گردنی اثر بگذارد. لذا هدف از این تحقیق بررسی تأثیر تمرینات  فعال کتف بر درد، ناتوانی، دامنه حرکتی گردن و راستای کتف افراد دارای گردن درد مزمن بود.
مواد و روش­ها: در این مطالعه کارآزمایی بالینی، 24 فرد واجد شرایط به صورت در دسترس انتخاب و به طور تصادفی به دو گروه مساوی 12 نفره (گروه تمرینات فعال کتف و گروه کنترل)، تقسیم شدند. درد، ناتوانی، دامنه حرکتی گردن  و شاخص چرخش بالایی کتف قبل و بعد از مداخلات با رویه یکسان به ترتیب توسط مقیاس بصری درد، پرسشنامه شاخص ناتوانی گردن، دستگاه MyoMotion 3D  و کالیپر اندازه‌گیری شدند. داده ها با استفاده از آزمون واریانس با اندازه گیری مکرر و آزمون تی زوجی در SPSS نسخه ، 19، در سطح معنی­داری 05/0 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
نتایج: کاهش معنی داری در درد  (001/0 P= ) و ناتوانی  (001/0 P= ) و افزایش معنی داری در دامنه حرکتی گردن  (001/0 P= ) و شاخص چرخش بالایی کتف  (027/0 P= ) در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل مشاهده شد.
نتیجه گیری: یافته های این مطالعه این فرضیه را تأیید می­کند که بازگرداندن وضعیت کتف به حالت نرمال و تمرکز تمرینات بر آن  ممکن است باعث کاهش درد، ناتوانی و افزایش دامنه حرکتی در افراد دارای گردن درد مزمن ­شود.
واژه‌های کلیدی: ورزش درمانی، گردن درد مزمن، ناتوانی، دامنه حرکتی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/10/26 | پذیرش: 1399/7/28
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4256