[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی موانع اقامه نماز از دیدگاه بیماران بستری در بیمارستان‌های کاشان در سال 1398
دکتر زهره سادات ، ملیکا سادات خورشیدی فرد* ، زهرا کمالی ، دکتر معصومه حسینیان
دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، ، m.kh504@yahoo.com
چکیده:   (25 مشاهده)
مقدمه: نماز یکی از عبادات اصلی مسلمانان است که در قرآن و متون دینی درباره آن بسیار تأکید شده است. هر فرد نماز خوان در طول زندگی ممکن است به علت بیماری در بیمارستان بستری شود و به دلیل عدم آگاهی یا فقدان شرایط لازم، در اقامه نماز دچار مشکلاتی شود. این مطالعه به منظور بررسی موانع اقامه نماز در بیماران بستری در بیمارستان صورت گرفت.
روش کار: در این پژوهش توصیفی-تحلیلی 300 نفر از بیماران بستری در بخش‌های مختلف بیمارستان‌های کاشان در سال 1398 مورد بررسی قرار گرفتند. ابزار جمع‌آوری اطلاعات شامل پرسشنامه مربوط به ویژگیهای فردی و بالینی بیماران و پرسشنامه موانع اقامه نماز بود. اطلاعات حاصل از پژوهش با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 16و آزمون‌های آماری همبستگی پیرسون، تی تست و آنالیز واریانس تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد میانگین سنی افراد شرکت کننده 95/18±53/50 سال، 52 در صد افراد مرد، 5/35 % افراد دارای تحصیلات راهنمایی و دبیرستانی، 7/77% افراد دارای زندگی شهری و 7/60%  افراد به علت بیماریهای داخلی در بیمارستان بستری شده بودند. میانگین نمره اقامه نماز بیماران 12/12±31/30 بود. همچنین بر اساس یافته ها، ارتباط معنی داری بین موانع اقامه نماز و سن کمتر، بستری در بخشهای جراحی، عدم توانایی انجام کارهای شخصی توسط خود بیمار و احتیاج بیمار به کمک به هنگام راه رفتن وجود داشت. در رابطه با همبستگی بین نمره ابعاد پرسشنامه موانع اقامه نماز با نمره کل ابزار،  نتایج نشان داد بیشترین همبستگی مربوط به بعد عوامل مرتبط با بیماری (852/0= r) و کمترین همبستگی مربوط به بعد امکانات بخش بود(214/0=r) بود
نتیجه‌گیری: یافته ها نشان داد نمره ابزار موانع انجام نماز بیماران در بیمارستان در حد متوسط و پاره ای از عوامل مربوط به شرایط بیمار و امکانات بیمارستان به عنوان موانع اقامه نماز می باشند. آموزش به بیمار درمورد چگونگی اقامه نماز بیمار در بیمارستان و همچنین تلاش جهت رفع موانع میتواند در انجام این فریضه الهی مفید باشد.
کلیدواژه: موانع، اقامه نماز، بیمار، بیمارستان
 
واژه‌های کلیدی: کلیدواژه: موانع، اقامه نماز، بیمار، بیمارستان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1398/10/15 | پذیرش: 1398/11/21
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4044