[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیرات ترهالوز و رزوراترول بر پارامترهای سلول اسپرم پس از فرآیند انجماد
حسن حسنی بافرانی ، حامد حداد کاشانی* ، فاطمه شابه پور
، hamedir2010@gmail.com
چکیده:   (56 مشاهده)
چکیده
مقدمه: انجماد نمونه منی انسان به عنوان یک روش مؤثر در تکنیک های کمک باروری (ART) محسوب می شود. در طی روند انجماد، سلول های اسپرم در معرض استرس های فیزیکی و شیمیایی قرار میگیرند و در نتیجه آسیب به آکسونم، افزایش نقایص مورفولوژیکی قطعه میانی و کاهش تحرک اسپرم ایجاد میگردد. به این ترتیب در این مطالعه تأثیرات آنتی اکسیدان های ترهالوز و رزوراترول بر پارامترهای اسپرم در طی فرآیندهای انجماد و ذوب مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
مواد و روش ها: مطالعه بر روی 40 نمونه‌ی طبیعی مایع منی که در 7 گروه شامل، یک گروه کنترل قبل از انجماد، 3 گروه شامل محیط انجمادی و شستشوی اسپرم با دوز ترهالوز 50، 100 و 200 میلی مولار، و سه گروه شامل محیط انجمادی و شستشوی اسپرم با دوز رزوراترول 10، 15 و 50 میکرو مولار، گروه بندی شده بودند، انجام گرفت. اثرات آنتی اکسیدان های مذکور بر پارامترهای اسپرم با روش های آنالیز کامپیوتری (CASA) و ارزیابی کروماتین اسپرم (SCD) بررسی گردید. نتایج با استفاده از نرم افزارهای SPSS 16 و روش تحلیل آماریANOVA  One way- مورد ارزیابی قرار گرفتند.
 
یافته ها: گروه  3 (تیمار محیط انجمادی و شستشو با ترهالوز 100 میلی مولار)، بیشترین درصد تحرک، سالم بودن غشای آکروزوم و بی نقص بودن غشاء پلاسمائی را در مقایسه با گروه کنترل نشان دادند و پس از ذوب نیز دارای DNA سالم بیشتری بودند و کمتر بقاء اسپرم را دچار مشکل می کردند. در گروه ترهالوز 50 میلی مولار طول دم آن ها کمی بیشتر بود، تحرک خوبی داشتند، ولی کمتر باعث حفظ بقاء در اسپرم ها می‌شدند. گروه تیمار محیط انجمادی و شستشو با رزوراترول 15 میکرومولار دارای دم حلقه مانند بودند. DNA آن ها بیشتر آسیب دیده و بقاء آنها به شدت دچار اختلال شده بود. گروه تیمار محیط انجمادی و شستشو با رزوراترول  10 میکرومولار دارای حرکت پیش رونده زیادی بودند و بقاء خوبی داشتند.
 
نتیجه گیری: با توجه به نتایج می توان بیان داشت که به طور کلی نمونه های دارای ترهالوز میزان کیفیت سیمن را بهبود می بخشند و حتی بعد از ذوب هم در حفظ تحرک اسپرم نقش دارند. رزوراترول در غلظت های بالا باعث سمیت می شود و تغییرات نامطلوبی را در فشار اسمزی ایجاد می کند، ولی در غلظت‌های پائین اثرات مفیدی روی بقاء اسپرم داشته و به عنوان آنتی اکسیدانی قوی ROS را مهار می کند.
 
واژه‌های کلیدی: انجماد، اسپرم، آنتی اکسیدان، ترهالوز، رزوراترول
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1398/9/3 | پذیرش: 1398/12/3
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4162