[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر تمرین هوازی و مصرف مکمل اسپیرولینا بر سطح رزیستین و CRP در زنان مبتلا به دیابت نوع دو دارای اضافه وزن
محسن اکبرپور* ، زهرا ثمری
دانشگاه قم ، akbarpour.mohsen@gmail.com
چکیده:   (80 مشاهده)
سابقه و هدف: فاکتورهای التهابی به عنوان مکانیسم مهمی در بروز دیابت نوع دو و بیماری های قلبی-عروقی شناخته می شوند، از این رو هدف پژوهش حاضر بررسی نقش التهابی رزیستین و CRP به دنبال اجرای تمرینات هوازی و مصرف مکمل اسپیرولینا در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو دارای اضافه وزن بود.
مواد و روش ها: در این مطالعه نیمه تجربی تعداد 28 نفر از زنان دیابتی نوع دو و دارای اضافه وزن با میانگین سن7±47/48 و شاخص توده بدن33/3±7/29، به صورت تصادفی در گروه های تمرین هوازی+اسپیرولینا، هوازی+دارونما، اسپیرولینا و دارونما قرار گرفتند. برنامه تمرین هوازی شامل شش هفته (هر هفته سه جلسه) و با شدت 60 الی 72 درصد ضربان قلب بیشینه انجام گرفت. گروه های دریافت کننده مکمل، روزانه سه کپسول 500 میلی گرمی اسپیرولینا قبل از هر وعده غذایی به مدت شش هفته دریافت کردند. نمونه های خونی به منظور بررسی متغیر های مورد مطالعه طی شرایط ناشتایی در مراحل پیش و پس آزمون جمع آوری شدند. تحلیل داده ها با استفاده از آزمون آنالیز واریانس یک راهه(ANOVA) و آزمون تی وابسته با سطح معناداری (05/0 P ≤)  با استفاده از نرم افزار SPSS صورت گرفت.
نتایج: سطوح سرمی رزیستین درگروه اسپیرولینا (03/0p=) و سطوح سرمیCRP  در دو گروه هوازی-اسپیرولینا و هوازی (02/0p=) از مرحله پیش آزمون به پس آزمون کاهش معناداری نشان دادند. همچنین تفاوت معناداری در سطوح  CRPبین هر سه گروه تجربی در مقایسه با  گروه کنترل مشاهده شد (05/0 P ≤). در حالی که در سطوح سرمی رزیستین تفاوت بین گروهی مشاهده نشد.
نتیجه گیری: نتایج بدست آمده از اندازه گیری رزیستین و CRP نشان داد که تمرین هوازی همراه با مصرف مکمل اسپیرولینا اثر مثبتی بر روی فاکتورهای التهابی قلبی-عروقی زنان مبتلا به دیابت نوع دو دارد و از طریق سازوکار های متفاوت خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.
واژه‌های کلیدی: تمرین هوازی، اسپیرولینا، رزیستین، پروتئین واکنشگرC، زنان، دیابت نوع دو
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/8/6 | پذیرش: 1399/7/21
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4227