[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر تمرینات هوازی و ترکیبی بر سطوح سرمی فتوئین-A و برخی شاخص‌های سندرم متابولیک زنان دارای اضافه‌وزن و چاق: یک مطالعه کارآزمایی بالینی
عالیه شهرکی ، مجید وحیدیان رضازاده* ، مرتضی نیکوفر
دانشگاه سیستان و بلوچستان ، vahidian@ped.usb.ac.ir
چکیده:   (86 مشاهده)
سابقه وهدف: هدف از انجام پژوهش حاضر بررسی تأثیر تمرین هوازی وترکیبی بر سطوح سرمی فتوئین-Aو برخی شاخص‌های سندرم متابولیک درزنان دارای اضافه‌وزن و چاق می‌باشد.
مواد وروش­ها: این پژوهش از نوع نیمه تجربی بوده و 45نفر اززنان دارای اضافه‌وزن و چاق(با میانگین سن46/3±3/39سال و وزن 27/9±48/82کیلوگرم) به­صورت تصادفی د 3گروه: کنترل،تمرین هوازی وتمرین ترکیبی تقسیم شدند.گروه‌های تمرین هوازی و ترکیبی به مدت8هفته و3جلسه درهرهفته به فعالیت پرداختند.پس از نمونه‌گیری خون،فتوئین-A به روش الایزا و شاخص‌های لیپوپروتئین باچگالی بالا (HDL)،لیپوپروتئین باچگالی پایین(LDL)،تری گلیسیرید،کلسترول تام وگلوکز به روش کالری متری اندازه‌گیری گردید.داده‌ها با آزمون‌های آماری تی همبسته و آنالیز واریانس یک‌طرفه تجزیه‌وتحلیل شدند.
نتایج: نتایج نشان داد که فتوئین-Aدر گروه‌های «هوازی»و «ترکیبی»در مقایسه بامقادیر پیش‌آزمون کاهش معنی‌داری داشته است(022/0=P و011/0=P). همچنینLDL درگروه‌های «هوازی» و «ترکیبی» کاهش معنی‌داری رانشان داد (006/0=Pو024/0=P). یافته‌ها نشان داد که گروه تمرین «ترکیبی» در مقایسه باابتدای تحقیق کاهش معنی‌داری را درTC، TG، درصد چربی بدن(FAT)، شاخص توده بدن(BMI)و نسبت دور کمر به لگن(WHR)و افزایش معنی‌داری در HDL سرمی را تجربه کرده است (05/0>P). همچنین فتوئین-A در گروه‌های «هوازی» و «ترکیبی» در مقایسه با گروه کنترل کاهش داشت. گروه «ترکیبی» نیز در مقایسه با گروه «کنترل» و «هوازی» کاهش معنی‌داری در TC را نشان داد (05/0>P). به‌علاوه، گروه «تمرین ترکیبی» در شاخص‌های TG،FAT،BMI وWHR در مقایسه با گروه «کنترل» کاهش داشت (05/0>P).
نتیجه‌گیری: تمرینات ترکیبی نسبت به تمرینات هوازی، اثرات کاهنده معنی‌داری بر فتوئین-A و شاخص‌های سندرم متابولیک افراد چاق و دارای اضافه‌وزن داشت و منجر به بهبود خطرات ناشی از چاقی و عوامل خطرزای قلبی-عروقی می‌شود.
 

واژه‌های کلیدی: تمرین هوازی، تمرین ترکیبی، فتوئین-A، سندرم متابولیک
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/7/5 | پذیرش: 1399/4/14
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4162