[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تیمار با روغن ماهی در طی هیپوکسی مزمن بارداری باعث کاهش اختلال حافظه، تغییر مورفومتری مغز و استرس اکسیداتیو در موش صحرایی نر بالغ می شود
مریم علی حیدری ، زهره قطب الدین* ، کاوه خزاییل ، محمد رضا تابنده
دانشگاه شهید چمران اهواز ، z.ghotbeddin@scu.ac.ir
چکیده:   (69 مشاهده)
سابقه و هدف: هیپوکسی دوران بارداری با افزایش استرس اکسیداتیو باعث محدودیت رشد سیستم عصبی، اختلال رفتار و شناخت پس از تولد می­شود. مطالعات نشان می­ دهند که روغن ماهی با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی از اختلالات جفت  و کاهش رشد جنین در طول بارداری جلوگیری می­کند. همچنین در تکامل سیستم عصبی موثر است. تحقیق حاضر با هدف بررسی اثر روغن ماهی همزمان با ایجاد مدل هیپوکسی مزمن بارداری بر استرس اکسیداتیو، تغییرات مورفومتری مغز و حافظه احترازی غیر فعال در زاده­های موش صحرایی طراحی گردید.
مواد و روش­ها: در این آزمایش از موش صحرایی ماده (نژاد ویستار) در روز 6 تا 15 بارداری استفاده شد. موش ها به طور تصادفی به 5 گروه آزمایشی تقسیم شدند: کنترل، شاهد، هیپوکسی، روغن ماهی با دوز 1 میلی لیتر و گروه هیپوکسی تیمار شده با روغن ماهی. هیپوکسی با شدت اکسیژن10%و نیتروژن90% به مدت 3 ساعت در هر روز اعمال شد. روغن ماهی با روش گاواژ در روز 6 تا 15بارداری تجویز شد. به گروه شاهد نیز در مدت زمان مشابه سالین گاواژ شد. مورفومتری مغز جنین در روز 15ام و 20ام بارداری و در زاده های 30 روزه سنجیده شد. حافظه احترازی غیر فعال و شاخص های استرس اکسیداتیو در زاده های موش صحرایی 30 روزه ارزیابی شدند.
نتایج: میانگین وزن مغز در جنین‌های 15 و 20 روزه گروه هیپوکسی به طور معنی داری پایین تر از گروه شاهد بود (05/0p<). در زاده های 30 روزه نیز وزن، حجم، طول، عرض و ضخامت مغز در گروه هیپوکسی نسبت به گروه شاهد کاهش معنی داری داشت (05/0p<) و تیمار با روغن ماهی از کاهش این پارامترها جلوگیری کرد. نتایج ارزیابی حافظه بیانگر کاهش معنی دار حافظه احترازی در گروه هیپوکسی در مقایسه با گروه شاهد بود (05/0p<) درحالی که تیمار با روغن ماهی حافظه را بهبود بخشید. استرس اکسیداتیو نیز در زاده های 30 روزه گروه هیپوکسی نسبت به گروه شاهد افزایش معنی داری داشت و تیمار با روغن ماهی باعث کاهش استرس اکسیداتیو شد (05/0p<).
نتیجه گیری: طبق نتایج به دست آمده از این تحقیق، تیمار روغن ماهی همزمان با اعمال هیپوکسی در طی دوران بارداری از محدودیت رشد مغز جنین ، افزایش استرس اکسیداتیو و اختلال حافظه ناشی از هیپوکسی جلوگیری کرد.
 
واژه‌های کلیدی: استرس اکسیداتیو، حافظه احترازی غیر فعال، روغن ماهی، مورفومتری مغز، موش صحرایی، هیپوکسی بارداری
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۸/۶/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۹/۲/۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4106