[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
وضعیت بهداشت مسجد و نمازخانه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان سال 1397
دکتر الهه میانه ساز* ، حکیمه زمانی بادی ، دکتر سید محمدرضا طباطبایی ، محمدجواد آزادچهر ، رضا متقی ، لیلا سحرخوان
دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، elaheh.mianehsaz@gmail.com
چکیده:   (29 مشاهده)
سابقه و هدف: از نظر دین مبین اسلام، مسجد و نمازخانه کارکردهای مختلف مذهبی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی دارد و محل برگزاری نماز جماعت است که از اهمیت خاصی برخوردار است. از آنجا که مساجد و نمازخانه‌ها محل تجمع افراد هستند، رعایت نظافت و اصول بهداشتی در پیشگیری از بیماریها ضروری است. به علاوه رعایت این اصول می‌تواند در جذب جوانان و دانشجویان به این اماکن و اقامه نماز جماعت موثر باشد. هدف از این تحقیق بررسی وضعیت بهداشت محیط مساجد و نمازخانه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان بود.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش از نوع توصیفی- مقطعی، کل مساجد و نمازخانه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان از نظر اصول بهداشت محیط در سال 1397 مورد بررسی قرار گرفتند. از چک لیست استاندارد آئین نامه بهداشت محیط مساجد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استفاده شد که 48 سوال (1 تا 3 نمره ای) در سه حیطه بهداشت فردی، بهداشت وسایل و لوازم و وضعیت ساختمانی و مجموعا 100 نمره داشت. اطلاعات از طریق بازدید و مشاهده مستقیم توسط فرد آموزش دیده در این حوزه جمع آوری گردید. سپس با استفاده از نرم افزار     excel تجزیه و تحلیل شد.
نتایج: اطلاعات بدست آمده از 17 مکان مذهبی (یک مسجد، نمازخانه های خوابگاه‌ها، قسمتهای اداری و بیمارستان ها) نشان داد از لحاظ وضعیت ساختمانی، 5/60 درصد، از لحاظ بهداشت وسایل و لوازم، 6/39 درصد و از لحاظ بهداشت فردی، 8/26 درصد از اماکن مورد بررسی شرایط مطلوبی داشتند. مسجد دانشگاه، از سایر اماکن مورد بررسی، بهتر بود. در بین نمازخانه های قسمت‌های اداری، خوابگاه‌ها و بیمارستان‌ها به ترتیب نمازخانه شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل،  نمازخانه خوابگاه الزهرا و نمازخانه بیمارستان کارگرنژاد در بالاترین رتبه قرار داشتند و نمازخانه معاونت درمان، خوابگاه الغدیر و بیمارستان متینی نمره کمتری را کسب کردند.
نتیجه گیری: این پژوهش برای اولین بار وضعیت بهداشتی نمازخانه های یک مجموعه آموزشی، بهداشتی و درمانی (دانشگاه علوم پزشکی) را مورد بررسی قرار داد. نمره کسب شده توسط تنها مسجد دانشگاه در مقایسه با متوسط نتایج مطالعات دیگر در خصوص وضعیت بهداشتی مساجد در سایر شهرها، بهتر بود. نمره وضعیت نمازخانه های بیمارستان‌ها نسبت به نمازخانه فضاهای اداری و خوابگاه‌ها کمتر بود. وضعیت بهداشتی نمازخانه خوابگاه های پسرانه نسبت به دخترانه پایین‌تر بود. نتایج به دست آمده لزوم توجه بیشتر به وضعیت بهداشتی نمازخانه های مذکور را می‌طلبد.
 
واژه‌های کلیدی: بهداشت محیط، مسجد، نمازخانه
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/5/9 | پذیرش: 1398/9/30
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4044