[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط نگرش و التزام عملی به نماز با شجاعت اخلاقی در پرستاران شاغل دانشگاه علوم پزشکی کاشان
محسن تقدسی*، حسین نوری، حمیدرضا گیلاسی، امیرعباس کاشانی نژاد، زهرا علیپور
، taghadosi_m@kaums.ac.ir
چکیده:   (25 مشاهده)
مقدمه: نماز راس همه عبادات و سرلوحه برنامه­های تربیتی اسلام است.  قرآن نقش نماز را در آرام سازی درون و شادابی روح و روان بیان کرده از جمله در سوره طه آیه14 (اقم الصلوه لذکری) و سوره رعد آیه28 ( الا بذکر الله تطمئن القلوب)، همچنین بیش از 84 مرتبه کلمه صلوه و مشتقات آن در قرآن به کار برده شده است. ویرجینیا هندرسون، عبادت­های معنوی و مذهبی همانند نماز را یکی از چهارده نیاز اساسی بیماران می­داند. پرستاران برای عملکرد درست اخلاقی نیازمند شجاعت اخلاقی  هستند. این مطالعه با هدف تعیین ارتباط نگرش و التزام عملی به نماز  با شجاعت اخلاقی در پرستاران شاغل دانشگاه علوم پزشکی کاشان در سال1397 انجام گردید.
 
روش اجرا: این مطالعه از نوع مقطعی و جمعیت مورد بررسی، کلیه پرستاران شاغل دانشگاه علوم پزشکی کاشان بودند. معیارهای ورود به مطالعه، اشتغال به خدمت در دانشگاه علوم پزشکی کاشان و تمایل و رضایت آگاهانه به شرکت در مطالعه و معیار خروج عدم تمایل به همکاری در مطالعه بود. برای لحاظ کردن تعداد پرستاران هر مرکز درمانی در حجم کلی نمونه، از روش نمونه­گیری چند مرحله­ای تصادفی استفاده می­شود. در این روش مراکز درمانی شهید بهشتی، نقوی، متینی، به عنوان یک خوشه و بخش­های مراکز درمانی به عنوان یک طبقه لحاظ شدند. در ادامه با استفاده از فهرست پرستاران هر بخش به عنوان چارچوب نمونه­گیری، انتخاب نمونه به روش تصادفی ساده صورت گرفت، سپس جمع­آوری اطلاعات از طریق پرسشنامه دارای سه بخش: اطلاعات زمینه­ای و ابزار سنجش نگرش و التزام عملی به نماز انیسی و ابزار سنجش شجاعت اخلاقی پرستاران صدوقی­اصل صورت گرفت. داده ها با استفاده نرم افزار SPSS نسخه 16 و آمار توصیفی و تحلیلی مورد بررسی قرار گرفت. سطح معنی داری، (05/0p<) در نظر گرفته شد.
یافته ها: 42.5% پرستاران شرکت کننده در این مطالعه (170 نفر) مردان و 57.5% پرستاران (230نفر) را زنان تشکیل می­دادند. میانگین و انحراف معیار سن پرستاران شرکت کننده (11.71 ± 34.53) بود. میانگین و انحراف معیار نمره نگرش و التزام عملی به نماز پرستاران (19.95 ± 123.46) و شجاعت اخلاقی پرستاران (31.11 ± 241.95) بود که ارتباط این دو متغیر از نظر آماری معنی­دار بود(05/0p<).
نتیجه گیری: با توجه به ارتباط نماز و پیامد­های رفتاری نماز با شجاعت اخلاقی در تعیین سطح سلامتی، به سیاست­گذاران و برنامه­ریزان پرستاری توصیه می­گردد از بهبود و ارتقای نگرش و التزام عملی به نماز و بدنبال ان شجاعت اخلاقی در پرستاران بهره گیرند.
واژه‌های کلیدی: کلید واژه: نگرش و التزام عملی به نماز، پیامدهای رفتاری نماز، شجاعت اخلاقی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/5/2 | پذیرش: 1398/10/14
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4044