[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر نماز حاجت و دعا بر اضطراب آشکار و پنهان اعضای خانواده بیماران تحت عمل جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان شهید بهشتی کاشان
ندا میرباقرآجرپز* ، منصور دیانتی
علوم پزشکی کاشان ، salam_20012003@yahoo.co.uk
چکیده:   (25 مشاهده)
سابقه و هدف: جراحی یک استرس است که استرس روانی (ترس و اضطراب) ایجاد می‌کند. این مطالعه با هدف تعیین تاثیر نماز حاجت و دعا بر سطح اضطراب اعضای خانواده بیماران تحت عمل جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان شهید بهشتی کاشان انجام شد..
مواد و روش ­ ها : این مطالعه نیمه تجربی بر روی 80 نفر از اعضای خانواده بیمارانی که تحت عمل جراحی مغز و اعصاب بودند، در بیمارستان شهید بهشتی کاشان در سال 1397 انجام گرفت. نمونه ها به طور تصادفی در دو گروه کنترل و آزمون قرار گرفتند. نمونه های گروه آزمون، از 48 ساعت قبل از عمل جراحی تا 24 ساعت بعد از عمل، بعد از نمازهای روزانه خود، دو رکعت نماز حاجت می خواندند و  بعد از اقامه نماز به مدت پنج دقیقه برای بیمار خود دعا می کردند. در گروه کنترل نمازها طبق روتین خوانده می شد. در شروع مطالعه و یک روز بعد از عمل جراحی پرسشنامه اسپیل برگر در دو گروه تکمیل شد. داده ها با نرم افزار آماری spss  نسخه ی 20 و با آزمون های آماری کای اسکوئر و  کوواریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته­ها: دو گروه قبل از مداخله از نظر متغیرهای دموگرافیک تفاوت آماری معنی داری نداشتند(p0.05). نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد دو گروه پس از مداخله  از نظر اضطراب آشکار و پنهان و نمره کل اضطراب تفاوت آماری معناداری داشتند(p0.05).
نتیجه­گیری:  نماز و دعا می­تواند باعث کاهش اضطراب آشکار و پنهان  اعضا خانواده بیماران تحت جراحی مغز و اعصاب شود. بنابراین استفاده از آن به عنوان یک روش مکمل برای کاهش اضطراب پیشنهاد می گردد.
 
واژه‌های کلیدی: اضطراب، جراحی، نماز
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/4/31 | پذیرش: 1398/10/16
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4044