[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر نماز حاجت و دعا بر سلامت روان بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس
ندا میرباقرآجرپز*
علوم پزشکی کاشان ، salam_20012003@yahoo.co.uk
چکیده:   (27 مشاهده)
سابقه و هدف: بیماری مولتیپل اسکلروز یک بیماری مزمن و خودایمن است. هدف مطالعه حاضر تعیین تاثیر نماز حاجت و  دعا بر سلامت روان بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس بود.
مواد و روش ها: در این کارآزمایی بالینی 60 بیمار مبتلا به مولتیپل اسکلروز شرکت نمودند. نمونه گیری به شیوه در دسترس از بین بیماران مراجعه کننده به کلینیک روماتولوژی بیمارستان شهید بهشتی کاشان در سال 1397 انجام گرفت. سپس نمونه ها به طور تصادفی به دو گروه 30 نفره آزمون و کنترل تقسیم شدند. بیماران گروه آزمون به مدت دو ماه بعد از خواندن نمازهای روزانه ، دو رکعت نماز حاجت می خواندند و بعد نماز به مدت چند دقیقه با خدا راز و نیاز می نمودند. در گروه کنترل مداخله ای انجام نگرفت. قبل و بلافاصله بعد و یک ماه بعد از مطالعه، پرسشنامه­ سلامت روان گلدبرگ توسط بیماران تکمیل و دو گروه با هم مقایسه شدند. داده ها با نرم افزار آماری spss  نسخه ی 16 و با آزمون های تحلیلی و توصیفی تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که دو گروه قبل از مداخله از نظر مشخصات دموگرافیک و میانگین نمره  سلامت روان  تفاوت آماری معناداری نداشتند(05/0p> ). ولی بلافاصله بعد از پایان مداخله و یک ماه بعد از مداخله تفاوت اماری معنی داری در میانگین نمره سلامت در دو گروه وجود داشت(05/0p< ). نتایج آزمون آنالیز واریانس تکراری نشان داد که تغییرات میانگین سلامت روان و ابعاد آن در طول زمان متفاوت بود و اثر متقابل گروه و زمان در مورد متغیر سلامت روان معنادار می باشد(001/0p<).
نتیجه گیری:  نماز حاجت و دعا باعث افزایش سلامت روان بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروز می شود. پیشنهاد می گردد به عنوان یک درمان مکمل جهت افزایش سلامت روان این بیماران بکار گرفته شود.
 
واژه‌های کلیدی: نماز حاجت، سلامت روان، مولتیپل اسکلروزیس
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/4/31 | پذیرش: 1398/10/8
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4044