[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر ترکیب متابولیسم ثانویه لاکتوباسیلوس روتری و کومارین بر روی مهار سلول های سرطانی معده
چنگیز احمدی زاده* ، پریسا فومن ، محمد ضعیفی زاده
دانشگاه آزاد ، dr_ahmadizadeh@yahoo.com
چکیده:   (79 مشاهده)
سابقه و هدف: لاکتوباسیلوس روتری اثراتی با طیف گسترده در برابر باکتری های گرم مثبت و منفی و همچنین قارچ ها و تک یاخته ها دارد. کومارین ها از توانایی بالا برای مهار و درمان سرطان برخوردار هستند. آپوپتوز مرگ برنامه ریزی شده سلولی می باشد که در رشد و نمو و هموستازی موجودات زنده نقش اساسی ایفاء می کند. اختلال در این فرایند مهم سلولی می تواند منجر به بروز تومورهای سرطانی گردد. بدین منظور القاء آپوپتوز در سلول های سرطانی می تواند راهکار مناسبی در جهت از بین بردن آنها تلقی شود. ژن Bax و Bcl2 از جمله ژن های کلیدی در مسیر داخلی آپوپتوز می باشند و این مطالعه به منظور تعیین اثر کومارین و لاکتوباسیلوس روتری بر بیان ژن های آپوپتوزی Bax و Bcl2  بر رده ی سلولی  AGSانجام شد.
مواد و روش: پس از کشت سلول های سرطان معده، کومارین و لاکتوباسیلول روتری در غلظت های مختلف بر این سلول ها تاثیر داده شد و اثر مهارکنندگی بر تکثیر سلولی با استفاده از روش (MTT) مورد ارزیابی قرار گرفت. RNA سلول ها با استفاده از کیت استخراج RNA تخلیص گردید و در نهایت پس از ساخت  cDNA بیان دو ژن مرتبط با آپوپتوز با واکنش Real time PCR تعیین گردید.
 نتایج: نتایج حاصل از روش MTT بر سلول های سرطان معده نیز خاصیت مهار کنندگی کومارین و لاکتوباسیلوس روتری را نشان داد. همچنین نتایج حاصل از آزمون Real time PCR مشخص نمود که میزان بیان ژن Bax و Bcl2  در مقایسه با گروه کنترل افزایش معنی داری داشته است.
نتیجه­گیری: با توجه به اثرات کومارین و لاکتوباسیلوس روتری در مهار تکثیری سلول های AGS افزایش ژن Bax و Bcl2 می توان نتیجه گرفت که کومارین و لاکتوباسیلوس روتری می تواند با تأثیر بر بیان ژن های دخیل در آپوپتوز موجب القاء آپوپتوز در سلول های سرطانی شود.
 
واژه‌های کلیدی: سرطان معده، لاکتوباسیلوس روتری، کومارین
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۸/۴/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۹/۲/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4106