[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه میزان پایبندی به نماز و مرتبه سلامت معنوی
حبیب یوسفی* ، مرضیه عبدالکریمی نطنزی ، حسین نسایی برزکی
، ha_usofi@yahoo.com
چکیده:   (22 مشاهده)
سابقه و هدف: نماز، جامع­ترین شیوه­های بندگی و ارتباط با خدا است؛ میزان پایبندی به آداب و شرایط آن، در تکامل روح و بهینه­سازی سبک زندگی فردی و اجتماعی انسان موثر است. سلامت معنوی نیز حالتی روحانی و دارای مراتب است که از ارتباط قلبی با خدا حاصل شده و زندگی را سالم و هدفمند می­کند. لذا با هدف بررسی ارتباط بین میزان پایبندی به نماز و مرتبه سلامت معنوی، سال 97 مطالعه­ای میدانی در کاشان، انجام شد.
مواد و روش­ها: جامعه آماری این مطالعه دانشجویان، حوزویان و دیپلم به پایین از عامه مردم شهرستان کاشان بودند. حجم نمونه در هر گروه 100 نفر و روش نمونه­گیری؛ غیر تصادفی آسان در نظر گرفته شد. ابزار جمع­آوری داده­ها، پرسشنامه میزان پایبندی به نماز، با ضریب آلفای کرونباخ 799/0R= و پرسشنامه سلامت معنوی پولوتزین و الیسون با ضریب آلفای کرونباخ 82/0R= بود. داده­ها با  نرم­افزارSPSS  تجزیه وتحلیل شد.برای تعیین همبستگی ازضریب همبستگی پیرسون استفاده گردید. سطح معنی­داری 5% در نظر گرفته شد.
 نتایج: آمار نشان داد، در هر سه گروه؛ بین میزان پایبندی به نماز و مرتبه سلامت معنوی همبستگی مستقیمی وجود داشت. )560/0 (rT= و(001/0 p=) همچنین با تغییر متغیرهای جنسیت، تاهل و رده­های سنی، تاثیرگذاری میزان پایبندی به نماز بر مرتبه سلامت معنوی همچنان معنی دار بود. ضمنا پایبندی به نماز تنها عامل تحقق سلامت معنوی نیست بلکه عوامل دیگری نیز در این امر دخیلند.
نتیجه­ گیری: هرچه میزان پایبندی اشخاص به نماز بیشتر بود، از مرتبه سلامت معنوی بالاتری برخوردار بودند؛ در ­ضمن هر­چه سن اشخاص کمتر می­شد میزان پایبندی آنان  به نماز کمتر بود.

 
واژه‌های کلیدی: نماز، معنویت، سلامت، سلامت معنوی، پایبندی به نماز
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/4/18 | پذیرش: 1398/9/16
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4044