[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی استفاده از پسماند های مایع عرقیات بوقناق، بهارنارنج و رازیانه به عنوان یک منبع بالقوه آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی
محسن تقی زاده ، رضا شرافتی چالشتری* ، حسین دایی زاده، مریم اخوان طاهری
، sharafati.reza@gmail.com
چکیده:   (91 مشاهده)
سابقه و هدف: پسماند های کارخانجات عرقیات گیاهی به عنوان یک منبع ترکیبات آلی می باشند. بنابراین هدف از این مطالعه   بررسی اثرات ضدباکتریایی و آنتی اکسیدانی پسماند های صنعتی عرقیات بوقناق، بهارنارنج و رازیانه در شرایط آزمایشگاهی بود.
مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی، پسماند های عرقیات بوقناق، بهارنارنج و رازیانه از یک کارخانه تولیدی در کاشان جمع آوری شد. پس از فیلتر کردن، محلول های بدست آمده خشک و میزان ترکیبات فنولی و فلاونوئیدی به روش رنگ سنجی شناسایی شدند. همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی به روش احیاء آهن و خاصیت ضد باکتریایی علیه استافیلوکوکوس ارئوس و اشریشیا کلی مقاوم به آنتی بیوتیک به روش میکرودایلوشن و دیسک دیفوژن بررسی شدند.
نتایج: نتایج نشان داد بیشترین میزان ترکیبات فنولی  (46/109 میلی گرم در گرم) و فلاونوئیدی (6/13 میلی گرم در گرم) در پسماند عرق رازیانه بود. بیشترین میزان خاصیت آنتی اکسیدانی نیز به ترتیب برای رازیانه 4/30 ±9/1229، بهارنارنج 3/1 ±39/678 و بوقناق 3/15 ±28/549 میلی مول Fe+2 در گرم در بالاترین غلظت آنها بودند. هیچکدام از پسماند ها اثر بر استافیلوکوکوس ارئوس نداشتند ولی رازیانه و بوقناق با میزان MIC  (66/166 میلی گرم در میلی لیتر) و MBC (33/333 میلی گرم در میلی لیتر) برابر اثر ضد ای کلای نشان دادند.
نتیجه گیری: این مطالعه اولین بررسی در زمینه فعالیت بیولوژیکی پسماند های عرقیات گیاهی در ایران بود و نتایج حاکی از وجود ترکیبات فعال و اثرات بیولوژیکی این پسماند ها بود. پیشنهاد می گردد مطالعات گسترده تری در خصوص ویژگی های ضدباکتریایی علیه انواع باکتری های گرم منفی و مثبت، همچنین شناسایی سایر ترکیبات و اثرات بیولوژیکی مانند سمیت سلولی این پسماند ها صورت گیرد.
واژه‌های کلیدی: اثر ضدباکتریایی، اثر آنتی اکسیدانی، پسماند عرقیات گیاهی، شرایط آزمایشگاهی
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1398/3/23 | پذیرش: 1399/3/12
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4162