[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ترکیبات و فعالیت های زیستی چهار گونه ماکروجلبک خلیج فارس
میترا آرمان*، کیانا پیریان، فاطمه خوش اقبال، مصطفی علینقی زاده
، mitraarman2003@yahoo.com
چکیده:   (89 مشاهده)
سابقه و هدف: ماکروجلبک­ها دارای دامنه وسیعی از ترکیبات هستند که به علت دارا بودن منبع غنی از ترکیبات پایدار و جدید، عنوان گیاه دارویی قرن 21 را به خود اختصاص داده­اند. در این مطالعه ترکیبات فنولی و فلاونوئیدی و همچنین فعالیت آنتی­اکسیدانی و آنتی باکتریایی عصاره­های قطبی تا غیر قطبی ماکروجلبک­های Sargassum boveanum، Fucus trinodis، Galaxaura rugosa، Laurencia denderoidea جمع­آوری شده از آب­های خلیج فارس بررسی شد.
مواد وروش: میزان فنول و فلاونوئید گونه­ها به ترتیب بر اساس روش فولین- سیکالتو و کلریدآلومینیوم سنجیده شد. فعالیت­های آنتی­اکسیدانی عصاره­ها به دو روش آنتی­اکسیدانی کل (TAC) و قدرت احیا کنندگی Fe3+ و فعالیت آنتی باکتریایی آنها بر دو سویه باکتری گرم مثبت و دو سویه  باکتری گرم منفی بر اساس روش انتشار دیسک انجام شد.
نتایج: گونه F. trinodis بیشترین محتوای فنولیgGA/100gDW.)  38/1) و فلاونوئیدی ( gQE/100gDW.798/0) و گونه  G. rugosa کمترین محتوای فنول (gGA/100gDW. 240/0) و فلاونوئید (gQE/100gDW. 094/0) را نشان دادند. عصاره کلروفرمی گونه F. trinodis (  ugASA/mg98/2) و عصاره کلروفرمی S. boveanum ( nm48/2) به ترتیب بالاترین ظرفیت آنتی­اکسیدانی کل و قدرت احیاکنندگی را نشان دادند. نمونه­های دارای بیشترین ترکیبات فنولی و فلاونوئیدی، بالاترین فعالیت آنتی­اکسیدانی را نشان دادند. هر سه عصاره­ حاصل از دو گونهS. boveanum  و F. trinodis بر هر چهار سویه باکتری بالخصوص دو سویه گرم منفی بررسی شده اثر بازدارندگی قابل توجهی را نشان دادند.
نتیجه­ گیری: گونه­ های ماکروجلبکی بررسی شده با نشان دادن ترکیبات فنولی و فعالیت­های زیستی قابل توجه زمینه کاربرد آنها را در پزشکی و صنایع داروسازی به خوبی فراهم می­سازد.
 
واژه‌های کلیدی: ماکروجلبک، فنول، فلاونوئید، آنتی اکسیدان، آنتی باکتریال
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/3/19 | پذیرش: 1399/6/29
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4227