[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فعالیت ضد‌‌باکتریایی عصاره‌ اتانولی و متانولی زرین گیاه (Dracocephalum kotschyi) و گال مازوج (Mazouj galls)
محدثه زارعی یزدلی* ، هانیه علی پناه ، مریم نوری
دانشکده علوم پزشکی، واحد کاشان، دانشگاه آزاد اسلامی، کاشان، ایران ، zareih77@gmail.com
چکیده:   (35 مشاهده)
سابقه و هدف: عفونت­های ناشی از عوامل باکتریایی با مقاومت آنتی­بیوتیکی در حال گسترش است به گونه­ای که کارایی آنتی بیوتیک­ها در درمان را کاهش داده است. از این رو تلاش­های بسیاری جهت یافتن ترکیبات فعال گیاهی جدید به عنوان جایگرینی مناسب برای آنتی­بیوتیک­ها انجام می­پذیرد. این مطالعه با هدف بررسی فعالیت ضد­­باکتریایی عصاره­ اتانولی و متانولی گیاه زرین گیاه و گال مازوج بر روی باکتری ها انجام گرفت.
مواد و روش ها: این مطالعه تجربی روی سویه­های استاندارد باکتری­های استافیلوکوکوس آرئوس (25923ATCC:اشرشیا کلی(25922ATCC:)، کلبسیلا نومونیه (10031ATCC:شیگلا سونئی (1188ATCC:)، سودوموناس آئروژینوزا (1310ATCC:) و آسینتوباکتر بومانی (10654ATCC:) انجام گردید. عصاره­ متانولی و اتانولی به ­روش سوکسله تهیه گردید. فعالیت ضد­میکروبی عصاره­ها به­روش انتشار در چاهک مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین کمترین غلظت بازدارندگی (MIC) و کمترین غلظت باکتری­کشی (MBC)  نیز به­روش میکرودایلوشن بررسی گردید. تجزیه و تحلیل آماری با نرم افزار  SPSS انجام شد.
نتایج: عصاره های اتانولی و متانولی گیاه زرین گیاه و گال مازوج، خاصیت ضدباکتریایی برعلیه باکتری ها از خود نشان دادند. نتایج حاصل از MIC عصاره اتانولی و متانولی گیاه زرین گیاه و گال مازوج علیه باکتری­های مختلف مشابه و به­ترتیب 125 و 5/12 میلی­گرم در میلی­متر بود.
نتیجه گیری: عصاره‏ اتانولی و متانولی گیاه زرین گیاه و گال مازوج حاوی ترکیبات ضد‏میکروبی بر باکتری‏های مورد مطالعه بود. بنابراین نتایج این تحقیق می تواند گزارش ارزشمندی در رابطه با نقش موثر آنها بر کنترل عفونت باشد. پیشنهاد می­گردد که در زمینه شناسایی مواد ضدمیکروبی آن در درمان بیماری­ها به عنوان جایگزینی مناسب برای آنتی­بیوتیک­ها، تحقیقاتی صورت گیرد.
واژه‌های کلیدی: عصاره گیاهی، زرین گیاه، گال، ضدباکتریایی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1398/3/11 | پذیرش: 1398/8/14
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4162