[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثرات بالینی دوزهای سمی و غیر سمی نانو ذرات نقره بیولوژیک و شیمیایی بر کلیه نوزادان موش صحرایی
بهروز یحیایی* ، پرستو پورعلی ، تانا حیدریی
دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شاهرود، شاهرود، ایران ، behroozyahyaei@yahoo.com
چکیده:   (87 مشاهده)
مقدمه و هدف: نقره از دیرباز  به علت خواص ضد باکتریایی خود شهرت داشته است. در واقع نانوذرات نقره بعلت رهایش یون نقره چنین خاصیتی را علیه باکتری های هوازی و بی هوازی از خود نشان می دهند. با افزایش استفاده از نانوذرات نقره در محصولات مختلف مصرفی و پزشکی بررسی سمیت نانوذرات نقره برای امنیت استفاده کنندگان ضروری می باشد. بنابراین هدف از این مطالعه بررسی اثرات ناشی از تزریق دوزهای سمی و غیرسمی نانوذرات نقره بیولوژیک و شیمیایی بر بافت کلیه می باشد.
مواد و روشها: این مطالعه تجربی که بر روی 30 سر موش صحرایی نژاد ویستار انجام گرفت که پنج گروه شش تایی شامل یک گروه کنترل و چهار گروه تیمار تقسیم شدند. دوز سمی بر اساس IC50 تعیین شد. برای نانوذره بیولوژیک دوز غیر سمی به میزانml ۳۴ و دوز سمی نیز به میزانml ۶۸ تزریق شد. برای نانوذره شیمیایی دوز غیر سمی ml 5/2 و دوز سمی  ml۵ تزریق شد. تزریقات در دو هفته پایانی حاملگی انجام و در زمان دو هفته پس از تولد نمونه گیری صورت گرفت. سپس به مطالعه بافت شناسی تغییرات  کلیه نوزادان در ناحیه قشری و مرکزی و جزئیات هر ناحیه، توسط دو برش پرداخته شد.
 نتایج: نتایج کیفی بر اساس داده های هیستولوژیک بررسی گردید. در گروه دوز سمی و غیر سمی بیولوژیک نسبت به گروه کنترل تغییر مشخصی در گلومرولها و لوله های کلیوی مشاهده نشد. درحالیکه در گروه دوز غیر سمی شیمیایی نسبت به گروه کنترل تغییرات ساختاری در گلومرول و لوله ها همراه با پرخونی مشاهده شد ولی در دوز سمی نانو ذرات شیمیایی تغییرات متوسط وجود داشت.
نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که نوع و دوز نانو ذره می تواند باعث تفاوت در میزان بروز تغییرات در بافت هدف شود و همچنین این مطالعه نشان داد که نانو ذرات نقره توانایی عبور از جفت را دارا می باشند.
واژه‌های کلیدی: نانوذرات نقره بیولوژیک، دوز سمی و غیر سمی، کلیه، نانوذرات شیمیایی، نوزاد
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1398/3/8 | پذیرش: 1399/3/12
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4162