[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
پیش بینی گرایش به اعتیاد بر اساس ناگویی خلقی و ابراز وجود در دانشجویان
سید ولی کاظمی رضایی ، سید علی کاظمی رضایی*
دانشگاه خوارزمی تهران ، ali.kazemi8989@gmail.com
چکیده:   (73 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به شیوع بالای اعتیاد، تلاش در جهت شناسایی عوامل خطر ابتلا به این مشکل در جمعیت­های مختلف بسیار ضروری است. بنابراین پژوهش حاضر با هدف پیش­بینی گرایش به اعتیاد بر اساس میزان ناگویی خلقی و ابراز وجود در دانشجویان پرستار انجام شد.
مواد و روش­ها: طرح پژوهش حاضر توصیفی از نوع همبستگی بود. نمونه پژوهش شامل 160 نفر از دانشجویان پرستاری دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد کرمانشاه بود که در سال تحصیلی 98-1397 مشغول به تحصیل بودند و به شیوه نمونه­گیری خوشه­ای انتخاب شدند. برای گردآوری داده­ها از پرسشنامه آمادگی به اعتیاد وید و بوچر،­­ پرسشنامه ناگویی هیجانی تورنتو و پرسشنامه­ جرأت­ورزی گمبریل و ریچی استفاده شد. برای تحلیل داده­ها از روش همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندمتغیره استفاده گردید. داده­ها نیز با نرم­افزار spss-24 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
نتایج: نتایج ضریب همبستگی پیرسون نشان داد که بین ناگویی هیجانی با آمادگی به اعتیاد دانشجویان پرستاری رابطه­ مثبت و بین ابراز وجود با آمادگی به اعتیاد رابطه­ منفی معناداری وجود دارد (01/0p<). نتایج تحلیل رگرسیون چندمتغیره نیز آشکار کرد که 23 درصد واریانس آمادگی به اعتیاد فعال به ‌وسیله ناگویی هیجانی و ابراز وجود تبیین می‏شود (230/0R2=). همچنین 7/67 درصد واریانس آمادگی به اعتیاد منفعل به ‌وسیله ناگویی هیجانی و ابراز وجود تبیین می‏شود (677/0R2=).
نتیجه­گیری: با توجه به نتایج پژوهش چنین به نظر می­رسد که دو مؤلفه ناگویی هیجانی و ابراز وجود با اعتیاد رابطه دارند و باعث می­شوند که دانشجویان پرستار گرایش به اعتیاد داشته باشند و لزوم توجه نظام آموزشی به منظور کاهش ناگویی هیجانی و بهبود ابراز وجود از طریق برگزاری کارگاه­ها ضروری به نظر می­رسد.
 
واژه‌های کلیدی: ناگویی هیجانی، ابراز وجود، اعتیاد، پرستاری
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4106