[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تحمل پریشانی و اجتناب تجربه ای در افراد دارای اضطراب سلامت و افراد عادی
معصومه مقبلی هنزائی ، عبداله امیدی ، زهرا زنجانی*
دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، z_zanjani2005@yahoo.com
چکیده:   (63 مشاهده)
سابقه و هدف: افراد دارای اضطراب سلامت، سطوح بالا و مداومی از نگرانی در مورد علائم بدنی را تجربه می‌‌کنند و در برخورد با این هیجانات منفی از راهبردهای مقابله‌ای همچون اجتناب استفاده می‌کنند. هدف پژوهش حاضر مقایسه‌ی تحمل پریشانی و اجتناب­تجربه‌ای در افراد دارای اضطراب سلامت و افراد عادی بود.
مواد و روش‌‌ها: پژوهش حاضر یک مطالعه موردی- شاهدی بود. نمونه پژوهش شامل دو گروه 40 نفری از دانشجویان دانشگاه‌های سراسری و علوم پزشکی کاشان بود. یک گروه دارای اضطراب سلامت به شیوه‌ی هدفمند و گروه دیگر از دانشجویان عادی به شیوه در دسترس انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش شامل فرم کوتاه پرسشنامه اضطراب سلامت (Short form health anxiety questionnaire :F-SHAI) ، مقیاس تحمل پریشانی (Distress tolerance scale:DTS) و پرسشنامه پذیرش و عمل (Acceptance and Action Questionnaire-2:AAQ-2) بود. تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم افزارSPSS-19 و به روش آزمون t- مستقل انجام شد.
 نتایج: میانگین اجتناب­تجربه‌ای در افراد دارای اضطراب سلامت (41/7=SD)30/28 و در افراد عادی (70/7=SD) 15/20 به دست آمد. همچنین میانگین تحمل پریشانی در افراد دارای اضطراب سلامت(26/7=SD) 35/38 و در افراد عادی (70/9=SD) 42/44 بود. نتایج حاصل از آزمون t مستقل نشان داد اجتناب­تجربه‌ای (82/4t=) و تحمل پریشانی (16/3 - t=) در دو گروه دارای اضطراب سلامت و افراد عادی تفاوت معنادار دارد (p<0.01).
نتیجه‌گیری: افراد دارای اضطراب سلامت در مقایسه با افراد بهنجار تحمل پریشانی کمتر و اجتناب­تجربه‌ای بیشتری را گزارش کردند. این افراد نسبت به افراد بهنجار به میزان بیشتری جذب هیجانات منفی مرتبط با سلامتی خود می‌شوند و به سبب ناتوانی در تحمل این پریشانی‌ها، از موقعیت‌های استرس‌زای مرتبط با این پریشانی‌ها اجتناب می‌کنند.
واژه‌های کلیدی: اضطراب سلامت، تحمل پریشانی، اجتناب تجربه ای
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۲/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۲۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4030