[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر هشت هفته تمرین تناوبی شدید و مصرف کروسین بر استرس اکسیداتیو بافت کبد رت های نر تحت القاء مزمن دوکسوروبیسین
مهراز مرادی ، سعید شاکریان* ، مسعود نیکبخت
وزرات علوم و تحقیقات ، sashakeryan@gmail.com
چکیده:   (32 مشاهده)
سابقه و هدف: دوکسوروبیسین (Dox) یک آنتیبیوتیک آنتراسیکلین است که به طور گسترده‌ای به عنوان عامل شیمی درمانی استفاده می‌‌شود. با این حال، مفید بودن  این عامل با توجه به عوارض جانبی آن محدود  است. هدف از پژوهش حاضر بررسی تاثیر تمرین تناوبی شدید و مصرف کروسین بر استرس اکسیداتیو بافت کبد رتهای نر تحت القاء مزمن دوکسوروبیسین بود.
مواد وروشها: در این مطالعه تجربی40 سر رت نر نژاد ویستار در گروه‌های کنترل سالم، دوکسوروبیسین (mg/kg 2 در7 دوز)، دوکسوروبیسین-کروسین (mg/kg2)، دوکسوروبیسن-تمرین، و دوکسوروبیسین-تمرین-کروسین قرارگرفتند. گروه‌های تمرینی به مدت 8 هفته، 5 روز در هفته، با تناوبهای 2 دقیقه‌ای و با شدت 80 تا 90 درصد سرعت بیشینه دویدند. سطح مالون دیآلدهید، فعالیت آنزیمهای سوپراکسید دیسموتاز و کاتالاز در بافت کبدی اندازهگیری شد.
نتایج: دوکسوروبیسین باعث افزایش معنی‌داری در سطح مالون دی‌آلدهید و کاهش معنی‌داری در فعالیت سوپراکسید دیسموتاز و کاتالاز بافت کبد در گروههای دریافت کننده دوکسوروبیسین در مقایسه با گروه کنترل سالم شد (001/0=p). کاربرد هر سه مداخله باعث کاهش معنی‌داری در سطح مالون دیآلدهید (001/0=p) و افزایش معنی‌داری را در فعالیت سوپراکسید دیسموتاز و کاتالاز در نتیجه دریافت تمرین (در هر دو آنزیم، 001/0=p)، کروسین(002/0=p و 001/0=p) و ترکیب تمرین و کروسین (در هر دو آنزیم، 001/0=p) در مقایسه با گروه کنترل دوکسوروبیسین همچنین اثر ترکیبی تمرین و کروسین بهتر از اثر هر کدام به تنهایی بود (001/0=p).
نتیجه‌گیری: به نظر میرسد تمرینات منظم تناوبی شدید، کروسین و ترکیب این دو  میتوانند با کاهش استرس اکسیداتیو، اثرات محافظتی در برابر سمیت کبدی ناشی از دوکسوروبیسین داشتهباشد.
واژه‌های کلیدی: استرس اکسیداتیو، تمرین تناوبی، دوکسوروبیسین، کبد، کروسین
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۸/۲/۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۱۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3977