[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر دو نوع برنامه کاهش وزن حاد 2% و 4% بر سطوح آنزیم های کراتین کیناز و تروپونین قلبی
رضا فرضی زاده* ، بابک نخستین روحی ، لطفعلی بلبلی
، reza_farzizadeh@yahoo.co
چکیده:   (70 مشاهده)
مقدمه و هدف: یکی از متداول­ترین روش­های ارزیابی آسیب­های قلبی، اندازه­گیری شاخص­های زیستی مربوط با آسیب­های بافت قلبی می­باشد. هدف از تحقیق حاضر مقایسه دو نوع برنامه کاهش وزن حاد 2% و 4% بر سطوح آنزیم­های کراتین کیناز قلبی  (CK-MB)و تروپونین­های قلبی (cTnI) درکشتی­گیران نخبه می­باشد.
روش کار: تعداد 16 کشتی­گیر جوان (سن:31/1±18 سال، وزن:17/13±68/71 کیلوگرم، قد:40/6±171سانتی­متر) به طور تصادفی و بر اساس ویژگی­های ترکیب بدنی در یک طرح تحقیقی متقاطع در قالب دو گروه (گروه اول:کاهش وزن به میزان 2درصد و گروه دوم: کاهش وزن به میزان 4درصد وزن بدن) در این مطالعه شرکت نمودند. نمونه­های خون در چهار مرحله؛ (قبل، بلافاصله، 6 ساعت و 24 ساعت بعد از کاهش وزن) جمع آوری شد. روش آماری آنالیز واریانس با اندازه­گیری­ مکرر و آزمون تعقیبی بونفرونی برای ارزیابی تغییرات درون گروهی و t مستقل جهت مقایسه بین گروهی مورد استفاده قرار گرفت.
نتایج: نتایج مطالعه حاضر نشان داد میزان CK-MB بلافاصله پس از کاهش وزن در دو گروه افزایش معنی­داری دارد (009/0=P). با وجود این، در مدت 24 ساعت بعد از کاهش وزن، سطح ایزوآنزیم کراتین کیناز قلبی به مقادیر استراحت بازگشت. همچنین، سطح cTnI در دو گروه افزایش معنی­داری داشت (004/0=P) که این تفاوت در گروه 4% بیشتر از  2% بود با وجود این در  مدت 24 ساعت بعد کاهش وزن به مقادیر استراحت بازگشت.
نتیجه­گیری: اگرچه سطح آنزیم­های  CK-MBو cTnI در دو گروه بعد از کاهش سریع وزن افزایش یافت، کاهش وزن سریع به میزان 2 و 4 درصد وزن بدن نمی­تواند سبب آسیب­های جدی قلبی شود. همچنین، میزان افزایش این آنزیم ها در کاهش وزن به میزان 4 درصد بیشتر از دیگری بود. با توجه به نتایج، به کشتی گیران توصیه می­شود جهت جلوگیری از اثرات منفی کاهش سریع وزن از روش­های علمی آن در طول سال استفاده نموده و از کاهش وزن سریع اجتناب کنند.
 
واژه‌های کلیدی: کاهش وزن حاد، کراتین کیناز، ایزوآنزیم کراتین کیناز قلبی، تروپونین قلبی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۸/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4030