[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه دو روش بی دردی اپیدورال توراسیک و Patient Controlled Analgesia (PCA) وریدی از نظر میزان بی دردی وعوارض آنها در بیماران تحت جراحی نواحی فوقانی شکم
افشین فرهانچی ، حمیدرضا خورشیدی* ، سجاد دانشیار ، وحیده شاه نظری ، سعادت ترابیان
، hkhorshidi57@yahoo.com
چکیده:   (92 مشاهده)
سابقه و هدف : پیشگیری و درمان درد حاد بعد از عمل جراحی نقش مهمی در تسریع بهبود وضعیت بیماران دارد. هدف این مطالعه مقایسه بین دو روش Patient Controlled Analgesia وریدی  و بی دردی اپیدورال توراسیک از نظر میزان بی دردی و عوارض آنها در بیماران تحت جراحی شکم می باشد.
مواد و روش ها : در این مطالعه ی کار آزمایی بالینی ، جامعه آماری شامل کلیه بیماران مراجعه کننده به بیمارستان بعثت همدان جهت انجام جراحی شکم می باشند .در این مطالعه بیماران به دو گروه ۷۰ نفری تقسیم شدند. داده ها توسط پرسشنامه که شامل سنجش عملکرد ریوی، میزان درد، عوارض پس از عمل، میزان مصرف مخدر و رضایتمندی بیمار بود جمع آوری گردید و در نهایت داده ها توسط spss انالیز شد.
یافته ها: میزان درد بعد از عمل بیماران با استفاده از روشهای کمی و کیفی در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل در گروه اپیدورال بیشتر بوده است. ولی در ۲۴ ساعت دوم فقط با روش ارزیابی کیفی درد در این گروه بیشتر بوده است. میزان و بروز اغلب عوارض در هر دو گروه مشابه بوده ولی میزان تهوع در گروه PCA و میزان پارستزی در گروه اپیدورال بیشتر بوده است. میزان پارامترهای تنفسی بین دو روش نیز تفاوت معنی داری نداشتند . میزان رضایت بیماران از روش بیدردی در گروه PCA بیشتر بود اما در میزان رضایتمندی پرستاران بین دو گروه تفاوت معنی داری وجود نداشت.
نتیجه گیری : روش PCA به اندازه روش اپیدورال توراسیک در کاهش درد بعد از عمل موثر است و با توجه به اینکه این روش ساده تر و ارزان تر است میتوان از آن برای بیدردی بعد از عمل با اطمینان کافی استفاده کرد.همچنین بهتر است روش اپیدورال توراسیک در بیماران با مشکلات ستون فقرات، اختلالات عصبی عضلانی و اختلالات حسی بکار برده نشود.
واژه‌های کلیدی: بی دردی، عوارض، جراحی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۹/۳۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4030