[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثر تجویز حاد دکسترومتورفان، کوئینیدین و ترکیب دکسترومتورفان/کوئینیدین بر آستانه تشنجات کلونیک و تونیک ناشی از پنتیلن تترازول (PTZ) در موش سوری
حسن جمالی، حیدری اژدر*
دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، heydariazh@gmail.com
چکیده:   (40 مشاهده)
سابقه و هدف: دکسترومتورفان بعنوان یک ضد­سرفه غیر اپیوئیدی اثرات حفاظت عصبی دارد. ترکیب دکسترومتورفان با کوئینیدین متابولیزه شدن سریع دکسترومتورفان به دکستروفان را کاهش می دهد. هدف از مطالعه حاضر بررسی اثر تجویز حاد دکسترومتورفان، کوئینیدین و ترکیب دکسترومتورفان/کوئینیدین بر آستانه تشنجات کلونیک و تونیک ناشی از پنتیلن تترازول(PTZ) در موش سوری بود.
مواد و روش ها: در مجموع، 84 سر از موش های سوری نر نژاد NMRI (25-20 گرم، 7 سر موش در هر گروه) در این مطالعه استفاده شدند. غلظت های مختلف دکسترومتورفان (5، 10، 25 و 50 میلی­گرم بر کیلوگرم)، کوئینیدین (10، 20 و 30 میلی­گرم بر کیلوگرم) و ترکیب دکسترومتورفان/کوئینیدین (5/20، 10/20، 25/20 و 50/20 میلی­گرم بر کیلوگرم) 30 دقیقه قبل از القای تشنج بصورت داخل صفاقی تجویز شدند. از انفوزیون داخل وریدیPTZ برای القاء تشنج استفاده شد و مدت زمان وقوع کلونوس عمومی و کشیدگی تونیک اندام عقبی ثبت و به دوز آستانه تشنج تبدیل گردید.
نتایج: غلظت 30 میلی­گرم برکیلوگرم کوئینیدین آستانه تشنج تونیک را بصورت معنی­داری افزایش  داد (05/0P<). غلظت­های 25 و 50 میلی­گرم برکیلوگرم دکسترومتورفان آستانه تشنج کلونیک (05/0P<) و تونیک (001/0P<) را بصورت معنی­داری افزایش دادند. غلظت 50/20 دکسترومتورفان/کوئینیدین آستانه تشنج کلونیک و تونیک را در مقایسه با گروه دکسترومتورفان کاهش داد  (001/0P<).  
نتیجه­گیری: نتایج این مطالعه درتائید یافته­های قبلی است که برخی غلظت­های دکسترومتورفان اثرات ضدتشنجی دارند. اثر متفاوت دکسترومتورفان بر آستانه تشنج کلونیک و تونیک ممکن است بخاطر تفاوت در حساسیت مغز قدامی و مغز خلفی نسبت به دکسترومتورفان باشد. همچنین کاهش اثر دکسترومتورفان در حضور کوئینیدین ممکن است بخاطر تغییر در متابولیسم دکسترومتورفان باشد. 
 
واژه‌های کلیدی: دکسترومتورفان، کوئینیدین، پنتیلن تترازول، تشنج، موش سوری
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۲۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3897