[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر انکپسوله کردن تخمدان با هیدروژل آلژینات بر مورفولوژی و شمارش فولیکولی تخمدان انجماد شیشه ای شده موش
عاطفه شیرازی تهرانی ، طاهره مازوچی* ، مریم اخوان طاهری ، مژده صالح نیا
، mazoochi45@yahoo.com
چکیده:   (17 مشاهده)
سابقه و هدف: انجماد تخمدان یکی از روش­های حفظ باروری زنان مبتلا به سرطان و نارسایی زودرس تخمدان است. حفظ ذخایر فولیکولی پس از انجماد تخمدان، ضروری است. این مطالعه به منظور تعیین اثر هیدروژل آلژینات به عنوان کپسول بر مورفولوژی و شمارش فولیکولی تخمدان انجماد شیشه ای شده موش انجام شد.
مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی، تخمدان موش­های­ بالغ به 4 گروه تقسیم شدند: تخمدان غیرانجمادی، تخمدان انجمادی، تخمدان­هایی که در هیدروژل آلژینات با غلظت­های 5.0و 1درصد انکپسوله و سپس منجمد شدند (به ترتیب، گروه آزمایشی 1 و 2). انجماد شیشه­ای با محلول­های اتیلن گلیکول و دی متیل سولفوکسید انجام شد. ارزیابی مورفولوژی با استفاده از رنگ­آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین صورت گرفت و میانگین تعداد فولیکول­های سالم و اترتیک در هر گروه ارزیابی شد. داده­ها با استفاده از آزمون آنالیز  one-way ANOVAو  Post hocمقایسه شدند. مقادیر p<0.05 به لحاظ آماری معنادار در نظر گرفته شد.
نتایج: میانگین تعداد کل فولیکول­ها در همه گروه­ها تفاوت معناداری نداشت. بیشترین و کمترین تعداد فولیکول­های سالم به ترتیب در گروه غیرانجمادی و گروه آزمایشی 1 مشاهده شد (p<0.05).کاهش مشاهده شده در میانگین کل فولیکول­های سالم در گروه­های آزمایشی نسبت به گروه­ انجمادی معنادار نبود ولی نسبت به گروه غیرانجمادی معنادار بود (p<0.05). میانگین تعداد فولیکول­های اترتیک بصورت معناداری در گروه­های انجمادی و آزمایشی نسبت به غیرانجمادی افزایش پیدا کرد (p<0.05).
نتیجه گیری: انکپسوله کردن تخمدان با غلظت­های 5.0 و 1 درصد هیدروژل آلژینات نتوانست سبب بهبود مورفولوژی و حفظ بیشتر فولیکول­های سالم تخمدان انجماد شیشه­ای شده شود.
واژه‌های کلیدی: انجماد شیشه ای، هیدروژل آلژینات، تخمدان، موش
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3977