[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر دریافت مزمن کافئین بر هیپرآلژزیای ناشی از درد نوروپاتیک در موش صحرائی: نقش مسیر نیتریک اکسید
منیر نادری تهرانی، غلامعلی حمیدی، سعیده نصراللهی، اژدر حیدری*
یقات فیزیولوژرکز تحقیم ، heydariazh@gmail.com
چکیده:   (51 مشاهده)

سابقه و هدف:درد نوروپاتیک نوعی درد مزمن است که در اثرآسیب به سیستم عصبی مرکزی و محیطی ایجاد می­شود.کافئین آنتاگونیست غیر اختصاصی گیرنده­های A1,A2a,A2b آدنوزین است که در برخی از دوزها با مهار گیرنده­های A2a,A2b اثر محافظتی بر درد نوروپاتیک دارد، با در نظر گرفتن اینکه فعال شدن گیرنده­­های A2a,A2b سبب افزایش سطح نیتریک­اکسید می­شود و با توجه بر اینکه ظاهرا نیتریک اکسید بر بخشی از اثرات مرکزی کافئین تأثیر گذار است، هدف از مطالعه­ی حاضر بررسی اثر دریافت مزمن کافئین بر هیپرآلژزیای حرارتی در موش­­های صحرائی نوروپاتیک و اندازه­گیری سطح متابولیت­های نیتریک­اکسید می­باشد.

مواد و روش­ها:مطالعه­ی حاضر بر روی 40 سر موش صحرائی نر بالغ در محدوده­ی وزنی 250-220 گرم انجام شد، درد نوروپاتیک به روش آسیب فشاری مزمن عصب سیاتیک (CCI) القاء شد،حیوانات به صورت تصادفی به5 گروه (تعداد8 سر در هر گروه) تقسیم شدند: گروه­ کنترل که مداخله­ای بر روی عصب سیاتیک آن­ها انجام نشد، گروه شم که حیوانات آن جراحی شده ولی عصب سیاتیک گره زده نشد ،گروه CCI و گروه­های آزمایش CCI  که دوزهای 100و300میلی­گرم در لیتر آب آشامیدنی کافئین را به صورت خوراکی مزمن به مدت 28 روز دریافت می­کردند. هیپرآلژزیای حرارتی در تمام گروه­ها با دستگاه Plantar test در روزهای 28،21،14،7،4پس از جراحی بررسی­ شد. سطح متابولیت­های نیتریک اکسید در بافت نخاع کمری حیوانات در روز28 با روش گریس اندازه گیری شد.

نتیجه گیری:  موش­­های نوروپاتیک در تست هیپرآلژزیای حرارتی کاهش در آستانه­ی درد را نشان دادند، دریافت مزمن کافئین در دوز ­های100 و300میلی گرم در لیتر آب آشامیدنی به طور معنی­داری هیپرآلژزیای حرارتی را کاهش داد (p<0.01,  p<0.001). از سوی دیگر سطح متابولیت­های نیتریک اکسید در هر دو گروه دریافت کننده­ی کافئین نسبت به گروه کنترل تفاوت معنی داری نداشت.

واژه‌های کلیدی: درد نوروپاتیک، کافئین، نیتریک اکسید، هیپرآلژزیا
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۲۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3897