[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر یک دوره برنامۀ تمرینی هوازی فزاینده در بهبود وضعیت آنژیوژنز و تعادل در فاکتورهای رشد عروق اندوتلیال و اندوستاتین در رت‌های نر مبتلا به انفارکتوس میوکارد
محمد ملکی پویا ، بهرام عابدی* ، محمدرضا پالیزوان ، عباس صارمی
دانشگاه آزاد اسلامی، محلات، ایران ، abedi_bahram2000@yahoo.com
چکیده:   (48 مشاهده)
سابقه و هدف: فاکتور رشد اندوتلیال عروق (VEGF) و اندوستاتین (ES) از مهم‌ترین علل آنژیوژنز و بهبود عملکرد قلبی بعد از انفارکتوس میوکارد می‌باشند. یکی از روش‎های درمانی این بیماری بهره گرفتن از برنامۀ ورزشی است؛ بنابراین هدف از این تحقیق، بررسی تأثیر یک دوره تمرین هوازی فزاینده بر بهبود وضعیت آنژیوژنز و تعادل در فاکتورهای VEGF و ES موش‌های صحرایی مبتلا به انفارکتوس میوکارد بود.
مواد و روش‌ها: در این مطالعۀ تجربی کنترل‌شده با گروه شاهد 20 سر موش صحرایی با نژاد ویستار (8 هفته‌ای و با وزن 30±230 گرم) پس از القا انفارکتوس با ایزوپروترونول (150 میلی‌گرم در کیلوگرم) به‌طور تصادفی به 2 گروه 10 تایی تمرین هوازی فزاینده و شاهد تقسیم شدند. گروه تمرین برای مدت 8 هفته تحت مداخله برنامۀ تمرین هوازی فزاینده قرار گرفت (هفته‌ای 3 جلسه، برای 20 تا 50 دقیقه با سرعت 12 تا 18 متر در دقیقه). 24 ساعت پس از آخرین جلسۀ تمرین، نمونه خون وریدی سطوح سرمی VEGF و ES جمع‌آوری گردید و به روش الیزا مورد ارزیابی قرار گرفت. برای آنالیز داده‌ها از آزمون تی‌ مستقل در سطح معنی‌داری 05/0>P استفاده شد.
نتایج: نتایج آزمون تی نشان داد تمرین هوازی موجب افزایش معنی‌دار سطوح سرمی VEGF در موش‌های صحرایی مبتلا به انفارکتوس میوکارد ‌شد (04/0=P)، درحالی‌که متعاقب برنامۀ ورزشی تغییر معنی‌داری در مقادیر سرمی ES مشاهده نشد (58/0=P)
نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد تمرین هوازی فزاینده موجب افزایش VEGF در موش‌های صحرایی مبتلا به انفارکتوس میوکارد می‌شود که می‌تواند نقش مهمی در بهبود فرایندهای آنژیوژنز و جایگزینی مویرگ‌های بسته‌شده داشته باشد.

 
واژه‌های کلیدی: تمرین هوازی فزاینده، انفارکتوس میوکارد، فاکتور رشد اندوتلیال عروق، اندوستاتین
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۲۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3937