[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر بیوسورفکتانت باسیلوس سوبتلیس بر بیوفیلم‌های استافیلوکوکوس‌های بیماری‌زا
زهره دیدار* ، محمد مهدی سلطان دلال
، z_didar57@yahoo.com
چکیده:   (41 مشاهده)
سابقه و هدف: بیوسورفکتانت­ها، ترکیباتی با ماهیت آمفی­فیلیک هستند که به وسیله میکروارگانیسم­های مختلف تولید می­شوند و به علت خاصیت امولوسیفایری، کاربردهایی نظیر امولسیون­سازی، کف­کنندگی و پاک کنندگی دارند. هدف از این تحقیق بررسی اثر بیوسورفکتانت استخراجی باسیلوس سوبتلیس (PTCC1720) در برابر تشکیل بیوفیلم استافیلوکوکوس اورئوس (PTCC 1112استافیلوکوکوس ساپروفیتیکوس (PTCC 1440) و استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس PTCC 1435)) بود.
مواد و روش­ها: این مطالعه به صورت آزمایشگاهی انجام شد. اثر بیوسورفکتانت تولیدی توسط باسیلوس سوبتلیس در جلوگیری از تشکیل بیوفیلم و نیز خارج کردن بیوفیلم تولیدی توسط گونه­های مختلف استافیلوکوکی بررسی گردید. پس از کشت باسیلوس سوبتلیس جهت تولید بیوسورفکتانت و استخراج بیوسورفکتانت تولیدی،  بررسی اثر بیوسورفکتانت تولیدی در جلوگیری از تشکیل بیوفیلم و نیز خارج کردن بیوفیلم با استفاده از دستگاه الایزا ریدر و قرائت جذب نوری در طول موج 570 نانومتر صورت گرفت.  محاسبات آماری توسط نرم افزار SPSS نسخه 16 و با تست ANOVA صورت گرفت. میانگین تیمارها در سطح اطمینان 95% توسط روش دانکن محاسبه گردید.
نتایج: بررسی ویژگی­های بیوسورفکتانت تولیدی باسیلوس سوبتلیس نشان داد این نوع بیوسورفکتانت دارای اندیس امولوسیفیکاسیون حدود 40% است. میزان فعالیت بیوسورفکتانت جداسازی شده توسط تکنیک پخش روغن نیز تعیین شد که منطقه جایگزینی روغن برابر با 3/0±8/1 سانتی­متر­مربع بود. با بررسی اثر بیوسورفکتانت تولیدی توسط باسیلوس سوبتلیس در جلوگیری از تشکیل بیوفیلم مشخص گردید این ترکیب بیشترین اثر را بر بیوفیلم باکتری­های استافیلوکوکوس اورئوس و استافیلوکوکوس ساپروفیتیکوس داشت. در خصوص میزان خارج کردن بیوفیلم تشکیل شده توسط بیوسورفکتانت، بیوفیلم استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس بیشترین مقاومت را نشان داد. 
نتیجه­گیری: مطابق این تحقیق اثر ضد بیوفیلمی بیوسورفکتانت استخراجی باسیلوس سوبتلیس بر روی بیوفیلم باکتری­های استافیلوکوکوس اورئوس، اپیدرمیدیس و ساپروفیتیکوس مشخص گردید. بعلاوه، این نوع بیوسورفکتانت در خارج کردن بیوفیلم تشکیل شده توسط گونه های استافیلوکوکی، ﻣﺆثر بود.
 
واژه‌های کلیدی: باسیلوس سوبتلیس، بیوفیلم، استافیلوکوکوس‌
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3897