[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثر پیش‌درمان با کورکومین بر اختلال حافظه اجتنابی ناشی از مورفین و بررسی سطح متابولیت‌های نیتریک اکساید در موش بزرگ آزمایشگاهی
خاطره خوارزمی ، اژدر حیدری ، ابوالفضل ارجمند*
، ardjmand_ab@kaums.ac.ir
چکیده:   (20 مشاهده)
سابقه و هدف: کورکومین نوعی پلی فنول موجود در گیاه زردچوبه است که با اثر حفاظت عصبی در فرآیند بهبودی یادگیری و حافظه نقش دارد. کورکومین با ملکول­های مختلفی از جمله نیتریک اکساید (NO) تعامل دارد. این مطالعه به بررسی اثر کورکومین بر اختلال حافظه اجتنابی ناشی از مورفین و بررسی سطح متابولیت های  نیتریک اکساید (NOx) در موش بزرگ آزمایشگاهی می­پردازد.
مواد و روش­ها: در این پژوهش تجربی، 40 موش بزرگ آزمایشگاهی نر به 4 گروه 10 تایی تقسیم و یادگیری و حافظه آن ها طی دو روز در دستگاه حافظه اجتنابی بررسی شد: گروه کنترل که هم حجم دارو گاواژ سالین برای مدت 35 روز و سپس تزریق سالین صفاقی بعد از آموزش را دریافت کردند؛ گروه کورکومین که برای مدت 35 روز کورکومین (mg/kg 10) به صورت گاواژ و سپس تزریق سالین صفاقی بعد از آموزش را دریافت کردند؛ گروه مورفین که گاواژ سالین برای مدت 35 روز و سپس تزریق مورفین صفاقی بعد از آموزش (mg/kg 5/7) را دریافت کردند؛ گروه کورکومین+مورفین که برای مدت 35 روز کورکومین (mg/kg 10) به صورت گاواژ و سپس تزریق مورفین صفاقی بعد از آموزش (mg/kg 5/7) را دریافت کردند. در همه گروه­ها در روز بعد از آموزش (روز آزمون) حافظه حیوانات به صورت زمان تاخیری ورود به اتاقک تاریک (ثانیه) در دستگاه حافظه اجتنابی گزارش شد. پس از اتمام مرحله آزمون، ابتدا فعالیت حرکتی حیوانات با استفاده از open field  برسی و سپس مغز حیوانات تحت بیهوشی عمیق خارج  و سطح  NOx به روش گریس بررسی شد.
نتایج: زمان تاخیر ورود حیوانات به اتاقک تاریک در گروه مورفین نسبت به گروه کنترل کاهش (p<0.001) و در گروه مورفین+کورکومین نسبت به گروه مورفین افزایش (p<0.01) داشت. همچنین غلظت بافتی NOx در گروه مورفین نسبت به گروه کنترل کاهش (p<0.05) و در گروه مورفین +کورکومین نسبت به گروه مورفین افزایش (p<0.001) داشت. بررسی فعالیت حرکتی حیوانات در Open field تغییر معناداری را بین گروه­ها نشان نداد (P>0.05).
نتیجه­گیری: کورکومین احتمالا از طریق مسیر سیگنالی NOحافظه اجتنابی تخریب شده به واسطه مورفین را در موش بزرگ آزمایشگاهی بهبود می­بخشد.
واژه‌های کلیدی: حافظه و یادگیری، کورکومین، مورفین، نیتریک اکساید
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3844