[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین تأثیر اجرای برنامه آموزشی مبتنی بر رفع موانع، بر آگاهی و تمایل به انجام دیالیز صفاقی در بیماران مبتلا به مرحله نهایی بیماری کلیوی بیمارستان اخوان کاشان
ملیحه صالحی ، منصور دیانتی* ، حسینعلی مهرابی ، اسماعیل عزیزی فینی
دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، mandianati@yahoo.com
چکیده:   (60 مشاهده)
سابقه و هدف: علی رغم سابقه چند ساله در معرفی دیالیز صفاقی به عنوان یک روش درمانی جایگزین عملکرد کلیه، میزان استقبال از این روش در ایران نسبت به جهان پایین است. لذا هدف این مطالعه، تعیین تأثیر اجرای برنامه آموزشی مبتنی بر رفع موانع، بر آگاهی و قصد انجام دیالیز صفاقی در بیماران مبتلا به مرحله نهایی بیماری کلیوی بود.
مواد و روش ها: در قالب یک مطالعه شبه آزمایشی بدون گروه کنترل و ارزیابی به صورت پیش آزمون - پس آزمون، 45 بیمار مبتلا به مرحله نهایی بیماری کلیوی دارای اندیکاسیون دیالیز صفاقی که واجد ملاک های ورود به پژوهش بودند، به شیوه هدفمند انتخاب شدند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه محقق ساخته سنجش قصد انجام آگاهی در مورد دیالیز صفاقی بود. پس از نمونه گیری، برنامه آموزشی مبتنی بر رفع موانع که بر اساس موانع گزارش شده در پیشینه پژوهشی تدوین شد- برای آزمودنی ها ارائه شد. این برنامه به صورت فردی و عمدتا در قالب یک جلسه 60 تا 75 دقیقه ای ارائه شد. داده های حاصل، با استفاده از روش آماری تی وابسته و مک نیمار مورد تحلیل قرار گرفت.
نتایج: نتایج نشان داد اجرای برنامه آموزشی مبتنی بر رفع موانع، باعث افزایش معنادار آگاهی بیماران در مورد دیالیز صفاقی شده است(01/0p<). ولی، اگرچه فراوانی بیماران دارای تمایل به انجام دیالیز صفاقی در مرحله پس آزمون افزایش یافته، اما نتایج آزمون مک نیمار نشان داد این افزایش فراوانی، از لحاظ آماری معنادار نبود.
نتیجه گیری: ارائه برنامه آموزشی مبتنی بر رفع موانع به صورت چهره به چهره همراه با ارایه پمفلت، می تواند در کوتاه مدت دانش بیماران را در مورد دیالیز صفاقی افزایش دهد. ولی جهت افزایش تمایل و قصد عملی آنان برای انجام این نوع دیالیز، می طلبد مداخلاتی بلند مدت در سطح بیمارستان و خانواده انجام گردد.
 
واژه‌های کلیدی: دیالیز صفاقی، آموزش مبتنی بر رفع موانع، آگاهی در مورد دیالیز صفاقی، قصد
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۱۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3937