[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر مخلوط پروبیوتیک‌ها بر حافظه و یادگیری فضایی در مدل صرع موش صحرایی
سمانه باقری ، اژدر حیدری ، اعظم علی نقی پور ، سید مجتبی بنی طبا ، محمود سلامی*
استاد ، salami-m@kaums.ac.ir
چکیده:   (80 مشاهده)
مقدمه: حملات تشنجی مکرر منجر به آسیب نورونی گسترده و بروز اختلالات شناختی مانند زوال حافظه و یادگیری می­ شوند. مشاهده شده است پروبیوتیک ها سبب کاهش سطح سرمی نیتریک اکساید و بهبودی حافظه و یادگیری فضایی شده اند. مطالعه حاضر به منظور بررسی اثر پروبیوتیک ها بر یادگیری، حافظه و نیتریک اکساید بعنوان یک آنتی اکسیدان در موش های صحرایی صرعی طراحی شد.
مواد و روش ها: دراین پژوهش تجربی ۴۰ رأس موش صحرایی نر به طور تصادفی به پنج گروه ۸ تایی تقسیم شدند: گروه Control، گروه  PTZ(کیندل شده با پنتیلن تترازول(PTZ))، گروهVPA (والپیروئیک اسید) (کیندل شده با PTZ و درمان VPA)،  گروه Probiotic+PTZ (پیش درمان پروبیوتیک و کیندل شده با PTZ) و گروه  PTZ+Probiotic(کیندل شده با PTZ و درمان پروبیوتیک) تقسیم شدند. حیوانات مخلوط باکتری های پروبیوتیکی را به صورت پیش درمان یا درمان به مدت چهار هفته دریافت کردند. کیندلینگ شیمیایی با تزریق داخل صفاقی PTZ 35 mg / kg هر 48 ساعت یکبار به مدت 24 روز القا شد. یادگیری و حافظه فضایی توسط آزمون ماز آبی موریس ارزیابی و سطح نیتریک اکساید سرم با تکنیک Miranda سنجیده شد. داده‌ها با آزمون آنالیز واریانس یک‌طرفه و تست تعقیبی LSD تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج نشان داد که تفاوت معنی داری  از نظر حافظه، یادگیری و سطح سرمی نیتریک اکساید بین گروه کنترل و  VPA+ PTZوجود نداشت. دریافت مخلوط پروبیوتیک ها در حیوانات صرعی در مقایسه با گروه PTZ روند یادگیری(P<0.001) و حافظه فضایی(P<0.05) بهبود داد و سبب کاهش میزان نیتریک اکساید سرم شد (P<0.05).
نتیجه گیری: مکمل های پروبیوتیک سطح نیتریک اکساید سرم را کاهش و سبب بهبود روند یادگیری و حافظه فضایی موش صحرایی صرعی می شود. ارتباط احتمالی بین عوامل استرس اکسیداتیو و عملکرد های رفتاری نیاز به بررسی های بیش تر دارد.
کلمات کلیدی: پروبیوتیک، حافظه فضایی، صرع شیمیایی، موش صحرایی

 
واژه‌های کلیدی: پروبیوتیک، حافظه فضایی، صرع شیمیایی، موش صحرایی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3731