[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اندازه گیری میزان تابش گامای زمینه ای با منشاء طبیعی در فضاهای باز و بسته و ارزیابی خطر بروز سرطان ناشی از آن درساکنان شهرکاشان
سید مسعود جعفرپور ، حبیب الله مرادی ، اکبر علی اصغر زاده ، مهران محسنی*
دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، mehran.m1352@yahoo.com
چکیده:   (11 مشاهده)
چکیده :
سابقه و هدف: تابش گامای زمینه ای با منشاء طبیعی می تواند موجب یونیزاسیون ملکول های حیاتی مانند DNA و آسیب های مخرب بر روی سلامتی انسان شود. بنابراین اندازه گیری این تابش ها، به دلیل افزایش احتمال بروز انواع سرطان ها و آسیب های ژنتیکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این مطالعه به منظور اندازه گیری آهنگ دوز تابش گامای با منشاء طبیعی و محاسبه میزان دوز موثر سالیانه و خطر بروز سرطان در طول عمر ناشی از این تابش در شهر کاشان واقع در شمال استان اصفهان انجام پذیرفت. 
مواد و روش ها: مطالعه به صورت مقطعی انجام شد. اندازه گیری ها به وسیله ی دوزیمتر مدلRadiation Alert Monitor5  با دقت آشکارسازیnSv/h 10 (نانوسیورت بر ساعت) در فضاهای باز و بسته در 5 منطقه جغرافیایی (شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز) شهر کاشان و در 4 فصل مختلف سال صورت پذیرفت. به منظور کاهش میزان خطا در محیطهای باز و بسته در هر منطقه جغرافیایی، اندازه گیری ها در ده نقطه تصادفی و در طی سه روز متوالی انجام شد. همچنین دوز موثر سالیانه و خطر بروز سرطان در طول عمر محاسبه شد.
نتایج: میانگین آهنگ دوز سالیانه شهر کاشان از تابش گامای با منشاء طبیعی در فضای های باز و بسته به ترتیب 34±155 نانوسیورت بر ساعت و 34±186 نانوسیورت بر ساعت به دست آمد. تفاوت معناداری از نظر آماری بین میانگین آهنگ دوز فصول مختلف سال و مناطق مختلف جغرافیایی دیده نشد. همچنین دوز موثر سالیانه شهر کاشان برابر با 10/1 میلی سیورت و خطر بروز سرطان در طول عمر برابر 0458/0 % محاسبه گردید.
نتیجه گیری: میانگین دوز موثر سالیانه ناشی از تابش گامای زمینه ای در شهر کاشان (10/1 میلی سیورت) در مقایسه با مقدار متوسط جهانی (48/0 میلی سیورت) و مقادیر بدست آمده در اکثر شهر های ایران میزان بالاتری را نشان می دهد.  
واژه‌های کلیدی: تابش با منشا طبیعی، ایران، اثرات تابش، تابش گاما، خطر بروز سرطان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۳۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3764