[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
هماهنگی حرکتی و تغییرات ساختاری بافت هیپوکامپ در پاسخ به تمرین هوازی و ریتالین در رتهای بیش فعال شده
سعیده شادمهری* ، مژگان احمدی ، آسیه عباسی دلویی ، سیدجواد ضیاءالحق ، بهروز یحیایی
، saeedehsh61@gmail.com
چکیده:   (71 مشاهده)
سابقه و هدف: تغییرات ساختار هیپوکامپ در پیدایش اختلال نقص توجه- بیش فعالی (ADHD) نقش دارد. هدف از این تحقیق مطالعه هماهنگی حرکتی و تغییرات ساختاری بافت هیپوکامپ در پاسخ به تمرین هوازی و ریتالین در رتهای بیش فعال شده بود.
مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی، 33 سر رت نژاد ویستار با وزن 180 تا 220 گرم به طور تصادفی به پنج گروه شامل؛ 1) کنترل سالم، 2) بیش فعالی، 3) بیش فعالی-تمرینات تردمیل، 4) بیش فعالی-ریتالین و 5) بیش فعالی-تمرینات تردمیل-ریتالین تقسیم و به آزمون Open Field  جواب مثبت دادند. جهت ADHD رت­ها، به مدت 8 هفته 10 میلی گرم L-NAME و 6 روز در هفته به ازای وزن هر رت به صورت زیرصفاقی تزریق شد. گروه دارویی 1 میلی گرم ریتالین به ازاء کیلوگرم وزن بدن به مدت 8 هفته، روزانه به صورت خوراکی دریافت کردند. رت­های گروه تمرین 30 دقیقه در روز و 7 روز در هفته به مدت 8 هفته به تمرین پرداختند. پس از بیهوشی، بافت هیپوکامپ برای ارزیابی تغییرات ساختاری برداشته شد. جهت تجزیه و تحلیل داده­های وزن و هماهنگی حرکتی از تحلیل واریانس یک­طرفه در سطح 05/0>P  استفاده شد.
نتایج: نتایج نشان داد که تمرین هوازی و ریتالین بر وزن (363/0=P) و هماهنگی حرکتی (559/0=P) در رت­های بیش فعال شده تاثیر معنی­داری نداشت. در رت­های مبتلا به اختلال بیش فعالی تغییرات خفیف شکل بافتی و سلولی، نکروز و پرخونی بافتی و همچنین پیکنوز بافت هیپوکامپ مشاهده شد. نتایج نشان داد تمرینات تردمیل و ریتالین هر کدام به تنهایی موجب بهبود نکروز و پرخونی در بافت هیپوکامپ شد. همچنین، تمرینات تردمیل به همراه ریتالین آسیب شکل بافتی و سلولی، نکروز و همچنین پیکنوز بافت هیپوکامپ را کاهش داد.
نتیجه ­گیری: اختلال نقص توجه/بیش فعالی موجب آسیب به ساختار بافت هیپوکامپ می­شود و احتمالا تمرینات تردمیل به همراه مصرف ریتالین می تواند آسیب ساختار هیپوکامپ را بهبود بخشد.

 
واژه‌های کلیدی: واژگان کلیدی: بیش فعالی، تمرین هوازی، ریتالین، هیپوکامپ، هماهنگی حرکتی، رتهای صحرائی ویستار
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۱۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3781