[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثر هشت هفته تمرین درمانی در آب (با و بدون کنزیوتیپ)، بر درد، عملکرد حرکتی و تعادل ناپایدار زنان مبتلا به سندروم درد کشککی-رانی
علی یلفانی ، مرضیه مختاری ، فرزانه گندمی*
استادیار ، gandomi777@gmail.com
چکیده:   (50 مشاهده)
خلاصه
سابقه و هدف: سندروم دردکشککی-رانی، ‌از رایج­ترین اختلالات عضلانی-اسکلتی در زانوی افراد فعال می­باشد. هدف از مطالعه حاضر، بررسی اثر سه پروتکل تمرین درمانی در آب  بر درد، عملکرد و تعادل ناپایدار زنان مبتلا به سندروم درد کشککی-رانی بود.
مواد و روش­ها: پس از ارزیابی­های اولیه، 45 زن مبتلا به سندروم درد کشککی-رانی، به­ عنوان نمونه آماری انتخاب و تصادفاً در سه گروه تمرین درمانی در آب بدون کنزیوتیپ، تمرین درمانی در آب با کینزیوتیپ موقتی و تمرین درمانی در آب با کینزیوتیپ دائمی قرار گرفتند. پروتکل درمانی 8هفته و هفته­ای سه جلسه، اجرا گردید. جهت سنجش درد از مقیاس VAS، برای بررسی عملکرد، از پرسشنامه کوجالا و جهت ارزیابی تعادل‌ ناپایدار، از بایودکس استفاده گردید.
نتایج: نتایج نشان ‌داد، بین تفاضل میانگین­های پیش­آزمون-پس­آزمون درد، عملکرد و تعادل، بین سه گروه تفاوت ‌معناداری وجود ندارد. اما، نتایج آزمون t-زوجی نشان داد، در هر سه گروه، بین پیش­آزمون و پس­آزمون فاکتورها، تفاوت معناداری وجو دارد؛ به­طوری­که کاهش درد در مقیاس VAS، (0001/0P=) و افزایش عملکرد(0001/0P=) در هر سه گروه معنادار بود. تعادل ناپایدار هم، در سطح 4، تعادل کلی و قدامی خلفی ((0001/0=POA) و (0001/0=PAP)) بهبودی معناداری داشت. اما در سطح 8، تعادل در هر سه جهت، ((0001/0=POA) ، (0001/0=PAP) و (0001/0=PML)) بهبودی معناداری نشان داد.
نتیجه­گیری: اگر چه تفاضل میانگین­های پیش­آزمون-پس­­آزمون­، بین سه گروه تفاوت ‌معناداری را نشان نداد، اما تفاضل میانگین­های پیش­آزمون- پس­آزمون گروه­ها، نشان‌ داد که تمرینات در آب با کینزیوتیپ، بر تعادل‌ ناپایدار و عملکرد افراد مبتلا، تأثیرکلینیکی بیشتری نسبت به تمرینات در آب بدون ‌کینزیوتیپ دارد.
 
واژه‌های کلیدی: واژه­­گان­کلیدی: زانو، تمرین درمانی، تعادل
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3731