[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثر وزن و مدت زمان حمل کوله پشتی بر تغییرات وضعیت سر،کایفوز و لوردوز در دختران
ساناز ظهیری سروری *، حسن دانشمندی، نادر رهنما، مهدیه آکوچکیان
دانشجوی دکتری ، Sanaz.zahiri@yahoo.com
چکیده:   (331 مشاهده)

چکیده

سابقه و هدف: بسیاری از عادات نادرست زندگی روزمره باعث تغییرات ساختار قامتی می شود که می توان به حمل کوله پشتی های سنگین اشاره کرد که در دو دهه ی اخیر وزن آن افزایش یافته و همین امر باعث توجه بیشتر محققان به تاثیرات سوء آن بر دانش آموزان شده است. هدف از تحقیق حاضر بررسی اثر وزن و مدت زمان حمل کوله پشتی بر وضعیت سر، کایفوزیس و لوردوزیس در دختران 14 تا 18 سال بوده است.

مواد و روش ها: براساس جدول تخمین حجم نمونه مورگان از میان دانش آموزان دختر 14 تا 18 ساله کاربر کوله پشتی، تعداد 262 نفر دانش آموز با مشخصات:(میانگین سن به سال 1/1± 15/5، قد به سانتیمتر 6 ± 160، وزن به کیلوگرم 12/5± 56/4، شاخص توده بدن 4/4± 21/9، وزن کوله پشتی به کیلوگرم 1/3± 3/98، مدت زمان حمل به دقیقه 8/5± 17/5) به صورت هدفمند انتخاب شدند. پس از تعیین میانگین های شاخص های فوق تعداد 45 نفر با (میانگین سنی 15/8) به صورت داوطلبانه انتخاب و مورد ارزیابی های سر، کایفوزیس و لوردوزیس با استفاده از گونیامتر ،کایفومتر و خط کش منعطف قرار گرفتند. آزمودنی های گروه اول، کوله پشتی هایی به شیوه حمل دو طرفه با وزن 3/5کیلوگرم،  به مدت 16 دقیقه، گروه دوم 4/8کیلوگرم به مدت 21 دقیقه و گروه سوم 6/1 کیلوگرم به مدت 27 دقیقه با سرعت 1/6متر بر ثانیه بر روی تردمیل راه رفتند. سپس زاویه سر، کایفوزیس و لوردوزیس آنان ارزیابی مجدد شد. آنگاه داده ها با استفاده از تحلیل واریانس چندعاملی، آزمون تعقیبی توکی و با نرم افزار SPSS ویرایش20 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت(p≤ 0 /05).

نتایج: یافته ها نشان داد، حمل کوله پشتی بیشتر از 3/5 کیلوگرم برای کاربران با میانگین وزنی مورد مطالعه در این تحقیق، و در مدت طولانی باعث افزایش معنی دار در میزان زاویه کایفوزیس آنان می شود( p=0.017)،که می تواند عوارضی بدنبال داشته باشد. تغییرات زوایای سر و لوردوزیس کمری تفاوت معنی دار را در  سه گروه نشان نداد.

نتیجه گیری: حمل کوله پشتی های سنگین موجب افزایش انحنای پشتی ستون مهره ای دختران می شود. بنابراین توصیه می شود، دختران از حمل کوله پشتی بالاتر از 6 درصد وزن بدن خود در مدت بیش از 16 دقیقه خودداری کنند.

واژه‌های کلیدی: کلید واژه: کوله پشتی، دانش آموزان، سربه جلو، کایفوزیس، لوردوزیس.
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The effect of weight and duration of carrying backpack on forward head, kyphoses and lordoses in girls . Feyz. 2018; 22 (1)
URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-3111-fa.html

ظهیری سروری ساناز، دانشمندی حسن، رهنما نادر، آکوچکیان مهدیه. اثر وزن و مدت زمان حمل کوله پشتی بر تغییرات وضعیت سر،کایفوز و لوردوز در دختران. دوماه نامه علمي ـ پژوهشي فيض. 1397; 22 (1)

URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-3111-fa.htmlبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.052 seconds with 807 queries by yektaweb 3600