[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 3 - ( فصلنامه 1384 ) ::
جلد 9 شماره 3 صفحات 23-29 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تخم تریکوسترنژیلوس های جدا شده از گوسفندان منطقه اصفهان به روش PCR-RFLP
نادر پسته چیان*، مهدی بقایی، حسینعلی یوسفی
چکیده:   (8582 مشاهده)

سابقه و هدف: تریکوسترنژیلوس یکی از انگلهای مشترک انسان و دام است که آلودگی به آن معضلی اقتصادی و بهداشتی قلمداد می گردد. لذا در این مطالعه، تخم کرم گونه ها ی مختلف تریکوستنرنژیلوس جدا شده از مدفوع گوسفندان منطقه اصفهان به روش PCR-RFLP و با استفاده از قطعه rDNA-ITS2 مورد بررسی قرار گرفت.

مواد و رو ش ها: مطالعه به روش توصیفی بر روی محتویات دستگاه گوارش70 راس گوسفند کشتار شده در کشتارگاههای شهر اصفهان و خوراسگان انجام پذیرفت. تخمهای انگل با روش مستقیم و فلوتاسیون جدا و تخم کرم گونه ها ی تریکوسترنژیلوس براساس شاخصهای ریخت شناسی، شناسایی و جمع آ وری شدند، سپس با روش PCR-RFLP مورد بررسی قرار گرفتند. در مطالعه ژنوتیپی DNA ژنومی تخم کرمها، استخراج شد و واکنش PCR با پرایمراختصاصی قطعه rDNA-ITS 2 انجام گرفت. محصول PCR هر ایزوله توسط آنزیمهای محدودکننده RsaI - HinfI - DraI هضم و بر روی ژل آگارزالکتروفورز شد و از آنها عکس تهیه گردید.

یافته ها : با توجه به تشابه مرفولوژی تخم گونه ها ی مختلف تریکوسترنژیلوس در زیر میکرسکوپ تشخیص افتراقی آنها امکان پذیر نمی باشد، لذا تشخیص با استفاده از الگوی ژنوتیپی تخم کرمها به روش PCR-RFLP انجام پذیرفت . اندازه محصول PCR و DNA استخراج شده از تخم کرمها یکسان و حدود 330 نوکلئوتید بود ولی الگوی PCR-RFLP گونه ها با یکدیگر متفاوت بود. پس از هضم محصول PCR آن ها با آنزیم RsaI دو قطعه حدود 138 و 190 نوکلئوتیدی مشاهده شد. محصول PCR Trichostrungylus به دست آمده، با آنزیم DraI هضم نشد، اما سه گونه T.vitrinus T.aziei و T.colubrifornoi s هضم شدند و دو قطعه حدود 110 و 215 نوکلئوتیدی در T.axei و T.colubriformis رؤیت گردید که الگویی مشابه همدیگر داشتند. اما T.vitrinus واجد دو قطعه حدود 145 و 185 نوکلئوتیدی بود. از بین چهار گونه فوق تنها محصول PCR تریکوسترنژیلوس Colubriformi s با آنزیم Hinf I هضم شد و دو قطعه حدود 90 و 238 نوکلئوتیدی روی ژل اگارز مشاهده گردید.

نتیجه گیر ی : با توجه به تنوع گونه ها ی انگلی و عدم تشخیص افتراقی آنها به روش میکروسکوپی پیشنهاد می شود با استفاده از پرایمرها و آنزیمهای محدودکننده مختلف، از روش PCR در تشخیص گونه ها ی انگلی مورد نظر استفاده شود.

واژه‌های کلیدی: تاکسونومی، ایران، تریکوسترنژیلیوس، RFLP، PCR، ITS2، rDNA، DraI، HinfI، RsaI
متن کامل [PDF 359 kb]   (1886 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۸
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pestehchian N, Baghaei M, Yosefi H A. Study on four trichostrongylus species in isfahan by PCR-RFLP. Feyz. 2005; 9 (3) :23-29
URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-123-fa.html

پسته چیان نادر، بقایی مهدی، یوسفی حسینعلی. بررسی تخم تریکوسترنژیلوس های جدا شده از گوسفندان منطقه اصفهان به روش PCR-RFLP. دوماه نامه علمي ـ پژوهشي فيض. 1384; 9 (3) :23-29

URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-123-fa.htmlدوره 9، شماره 3 - ( فصلنامه 1384 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3977