:: دوره 1، شماره 3 - ( فصلنامه 1376 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 44-39 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر درمانی ایمی پرامین و دسموپرسین در شب ادراری اولیه کودکان
احمد طالبیان*، نسیم یونسی، صفر علی طالاری، سید غلامعباس موسوی
، talebian_a@kaums.ac.ir
چکیده:   (39312 مشاهده)

سابقه و هدف: شب ادراری یکی از شایع ترین و پیچیده ترین مشکلات کودکان است. با توجه به متفاوت بودن موفقیت درمانی، عوارض و سهولت مصرف ایمی پرامین و دسموپرسین این تحقیق به منظور مقایسه اثر درمانی دو داروی فوق در کودکان با شب ادراری اولیه مراجعه کننده به کلینیک خصوصی طی سال 1375 در شهر کاشان انجام گرفت.

مواد و روش ها: این تحقیق به روش تجربی بر روی 46 کودک 13-5 ساله مبتلا به شب ادراری اولیه صورت پذیرفت. افراد مورد مطالعه به طور تصادفی به دو گروه 23 نفری تقسیم شده، به یک گروه قرص ایمی پرامین با دوز 1mg/kg هر شب به مدت 4 هفته داده شد و به گروه دوم قطره دسموپرسین از طریق داخل بینی ابتدا با دوز 20 میکروگرم و در صورت عدم جواب تا دو هفته به مقدار 40 میکروگرم تا دو هفته دیگر داده شد. اثر درمانی با مقطع شب ادراری حداقل برای دو هفته متوالی ارزیابی و با آزمون X² مورد قضاوت آماری قرار گرفت.

یافته ها: کودکان دو گروه درمانی به لحاظ خصوصیات فردی با هم اختلاف نداشته، موفقیت درمانی با ایمی پرامین 48% و با دسموپرسین 87% بود. اختلاف اثر از نظر آماری معنی دار بود (P<0.01).

نتیجه گیری: با توجه به موفقیت درمانی دسموپرسین در این تحقیق و تحقیقات مشابه توصیه می گردد در درمان این بیماران از داروی فوق استفاده شود و جهت بررسی عود بیماری بعد از قطع دارو انجام مطالعات دیگری پیشنهاد می شود.

واژه‌های کلیدی: شب ادراری، دسموپرسین، ایمی پرامین
متن کامل [PDF 797 kb]   (2334 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1387/9/5 | انتشار: 1376/7/23


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 1، شماره 3 - ( فصلنامه 1376 ) برگشت به فهرست نسخه ها