:: دوره 26، شماره 2 - ( دوماه نامه 1401 ) ::
جلد 26 شماره 2 صفحات 165-156 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثربخشی درمان شناختی رفتاری با درمان فعال‌سازی رفتاری بر درماندگی آموخته‌شده و تنظیم شناختی هیجان در افراد دارای نشانه‌های افسردگی
فرناز کیائیان موسوی ، عبدالله مفاخری* ، علی محمدزاده ابراهیمی
گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران ، mafakheri.a@gmail.com
چکیده:   (820 مشاهده)
سابقه و هدف: افسردگی یکی از مهم‌ترین مشکلات روانشناختی افراد جامعه است که موجب کاهش سلامت آن‌ها می‌شود. هدف از پژوهش حاضر، مقایسه اثربخشی درمان شناختی رفتاری با درمان فعال‌سازی رفتاری بر درماندگی آموخته‌شده و تنظیم شناختی هیجان در افراد دارای نشانه‌های افسردگی بود.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع نیمه‌آزمایشی به‌صورت پیش‌آزمون و پس‌آزمون با 2 گروه آزمایش و یک گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه افراد مبتلا به افسردگی شهر بابل بود که در سال 1399 به کلینیک‌های روان‌درمانی سطح شهر بابل مراجعه کرده بودند. 45 نفر از کسانی که در پرسشنامه افسردگی بک نمره متوسط به بالا کسب کردند، به‌صورت دردسترس انتخاب شدند و در 3 گروه 15 نفری به‌صورت تصادفی قرار گرفتند و به پرسشنامه‌های نظم‌جویی شناختی هیجان گارنفسکی و درماندگی آموخته‌شده کوینلس و نلسون پاسخ دادند. برای تجزیه‌وتحلیل نتایج از آزمون تحلیل کوواریانس و آزمون بونفرونی به کمک نرم‌افزار SPSS ویرایش 23 استفاده شد.
نتایج: نتایج نشان داد که بین میزان تأثیر دو روشِ روش‌شناختی رفتاری و فعال‌سازی رفتاری بر درماندگی آموخته‌شده (0/277>P) و تنظیم شناختی هیجان اختلاف معناداری وجود ندارد (0/188>P) و هر دو درمان به میزان مشابهی بر درماندگی آموخته‌شده و تنظیم شناختی هیجان تأثیرگذار هستند (0/001>P).
نتیجه‌گیری: می‌توان از هر دو درمان شناختی رفتاری و درمان فعال‌سازی رفتاری در مبتلایان به افسردگی برای کمک به حلّ مشکلات شناختی آنان استفاده نمود.
 
واژه‌های کلیدی: درمان شناختی رفتاری، درمان فعال‌سازی رفتاری، درماندگی آموخته‌شده، تنظیم شناختی هیجان، افسردگی
متن کامل [PDF 350 kb]   (488 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/10/4 | پذیرش: 1401/2/5 | انتشار: 1401/3/9


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 2 - ( دوماه نامه 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها