:: دوره 25، شماره 6 - ( دوماه نامه 1400 ) ::
جلد 25 شماره 6 صفحات 1377-1371 برگشت به فهرست نسخه ها
فراوانی ریفلاکس فیزیولوژیک و پاتولوژیک معده به مری در نوزادان تازه متولدشده در شهرستان کاشان
محمدرضا شریف ، حمیدرضا طالاری* ، حسین محمدی ، حسین اکبری ، محمدجواد آزادچهر
، talari2008hr@yahoo.com
چکیده:   (428 مشاهده)
سابقه و هدف: ریفلاکس معده به مری در نوزادان، شیوع بسیار بالایی دارد و از طرفی تشخیص آن، نه ازطریق علائم بالینی بلکه ازطریق تست‌های تشخیصی به‌خصوص سونوگرافی است. هدف از این مطالعه تعیین شیوع ریفلاکس فیزیولوژیک و پاتولوژیک معده به مری در نوزادان متولدشده در شهرستان کاشان می‌باشد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه مقطعی تعداد 214 نوزاد جهت بررسی وجود ریفلاکس تحت سونوگرافی قرار گرفتند. به این‌صورت که ابتدا نوزاد یک‌ساعت ناشتا بود و سپس شیر مادر یا شیر خشک در حدّ تمایل به او داده می‌شد و درنهایت 15 دقیقه به حالت upright  در بغل مادر بود و سونوگرافی انجام شد. داده‌های جمع‌آوری‌شده ازطریق نرم‌افزار SPSS نسخه 16 و با استفاده از آزمون‌های کای‌اسکوئر و تی‌ مستقل مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفتند.
نتایج: 180 نوزاد (1/84 درصد) مبتلا به ریفلاکس بودند که از این تعداد، 125 نوزاد مبتلا به ریفلاکس فیزیولوژیک و بقیه پاتولوژیک بودند. همچنین نوع ریفلاکس با متغیرهای مرتبط با نوزاد (جنس، وزن و نوع تغذیه) و مادر (سن، سنّ بارداری و نوع زایمان) رابطه معناداری نداشت (0/05>P).
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که شیوع ریفلاکس (فیزیولوژیک و پاتولوژیک) معده به مری در نوزادان بالا بوده، بنابراین به‌نظر می‌رسد که غربالگری ریفلاکس نوزادان با سونوگرافی و پیگیری سیر ریفلاکس فیزیولوژیک نوزادان به سمت بهبودی و همچنین پیگیری درمان ریفلاکس پاتولوژیک در کاهش عوارض درازمدت ریفلاکس مفید باشد.
واژه‌های کلیدی: ریفلاکس گاستروازوفاژینال، فیزیولوژیک، پاتولوژیک
متن کامل [PDF 321 kb]   (115 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1400/5/14 | پذیرش: 1400/8/1 | انتشار: 1400/11/12


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 25، شماره 6 - ( دوماه نامه 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها