:: دوره 25، شماره 6 - ( دوماه نامه 1400 ) ::
جلد 25 شماره 6 صفحات 1285-1275 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر هم‌افزایی بربرین و سیس‌پلاتین بر القای آپوپتوز در رده سلولی Calu-6 و ارزیابی تغییرات به‌وجودآمده در سطح بیان ژن‌های BAX, p53 ,Caspase3, Caspase9
شاداب ابهری ، جواد بهارآرا* ، سعیده ظفر بالانژاد
مرکز تحقیقات بیولوژی کاربردی تکوین جانوری، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران ، baharara78@gmail.com
چکیده:   (298 مشاهده)
سابقه و هدف: سرطان ریه شایع‌ترین علّت مرگ ناشی از سرطان در سراسر جهان است. بربرین یک آلکالوئید گیاهی و دارای خواص آنتی‌اکسیدانی، ضدسرطانی و ضدتوموری می‌باشد. سیس‌پلاتین یک القاکننده قوی آپوپتوز در اکثر انواع سلول‌های سرطانی میباشد. در مطالعه حاضر توانایی بربرین به‌تنهایی و در ترکیب با سیس‌پلاتین بر القای آپوپتوز در رده سلولی Calu-6 (دودمان سرطان ریه انسانی) مورد بررسی قرار گرفته است.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش تجربی برای بررسی اثرات سیتوتوکسیک ترکیب توأم بربرین با سیس‌پلاتین بر تکثیر سلول‌های Calu-6 از آزمون MTT استفاده شد؛ جهت بررسی آپوپتوز در سلول‌های تحت‌تیمار از رنگ‌آمیزی DAPI و آزمون Annexin V-FITC استفاده شد؛ تغییرات در سطح بیان نسخه رونوشت ژن‌های BAX, Caspase 3,9, p53 با تکنیک Real-time PCR ارزیابی شد. داده‌های کمّی حاصل توسط آزمون آماری واریانس یک‌طرفه ANOVA در سطح معنی‌داری 0/05<P تحلیل گردید.
نتایج: نتایج حاصل از آزمون MTT نشان داد که ترکیب بربرین با سیس‌پلاتین، تکثیر سلول‌های Calu-6 را به‌صورت وابسته به غلظت و زمان، مهار می‌کند، مشاهدات مورفولوژیک حاصل از روش DAPI و نتایج آزمون Annexin V-FITC نشان‌دهنده افزایش سلول‌های آپوپتوتیک در گروه‌های تیماری بود. نتایج Real-time PCR نشان‌دهنده افزایش بیان نسخه رونوشت ژن‌های BAX, Caspase 3,9, p53 در گروه‌های تیماری بود.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که کاربرد توأم بربرین همراه با سیس‌پلاتین، تکثیر سلول‌های Calu-6 را مهار می‌کند و باعث القای آپوپتوز در این سلول‌ها می‌شود.
واژه‌های کلیدی: سرطان ریه، آپوپتوز، بربرین، سیس‌پلاتین، رده سلولی Calu-6
متن کامل [PDF 657 kb]   (184 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1400/4/21 | پذیرش: 1400/9/27 | انتشار: 1400/11/12


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 25، شماره 6 - ( دوماه نامه 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها