:: دوره 25، شماره 5 - ( دو ماهنامه 1400 ) ::
جلد 25 شماره 5 صفحات 1243-1232 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثربخشی درمان تلفیقی پذیرش و تعهد مثبت‌نگر با درمان پذیرش و تعهد و روان‌درمانی مثبت‌نگر بر امیدواری زنان افسرده
لیلی نوریان ، محسن گل پرور* ، اصغر آقایی
دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان) ، drmgolparvar@gmail.com
چکیده:   (425 مشاهده)
خلاصه
سابقه و هدف: افسردگی در زنان، سطح امیدواری آن‌ها را به‌شدت کاهش داده، از این‌طریق آن‌ها را با مشکلات متعددی مواجه می‌سازد. این پژوهش با هدف مقایسه اثربخشی درمان پذیرش و تعهد مثبت‌نگر با درمان پذیرش و تعهد و روان‌درمانی مثبت‌نگر بر امیدواری زنان افسرده اجرا شد.
مواد و روش‌ها: روش پژوهش، نیمه‌آزمایشی چهارگروهی با سه مرحله پیش‌‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری است. جامعه آماری شامل زنان افسرده شهر اصفهان در پاییز و زمستان 1398 بود. 80 نفر از جامعه آماری با نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند و بهطور تصادفی در سه گروه آزمایش (هر گروه 20 نفر) و گروه کنترل (20 نفر) قرار گرفتند. از پرسشنامه امیدواری اسنایدر برای سنجش متغیر وابسته استفاده شد. دو گروه درمان پذیرش و تعهد مثبت‌نگر و درمان پذیرش و تعهد طی 12 جلسه و روان‌درمانی مثبت‌نگر طی 13 جلسه تحت درمان قرار گرفتند و گروه کنترل هیچ‌گونه درمانی دریافت نکرد. داده‌ها ازطریق تحلیل واریانس اندازه‌های تکرارشده و آزمون تعقیبی بونفرونی تحلیل شدند.
نتایج: نتایج نشان داد که در متغیر امیدواری در پس‌آزمون و پیگیری به‌ترتیب بین درمان پذیرش و تعهد مثبت‌نگر، درمان پذیرش و تعهد و روان‌درمانی مثبت‌نگر با گروه کنترل تعهد تفاوت معنادار وجود دارد (01/0>P). همچنین در مرحله پس‌آزمون روان‌درمانی مثبت‌نگر و درمان پذیرش و تعهد مثبت‌نگر اثربخش‌تر از درمان پذیرش و تعهد و در مرحله پیگیری، درمان پذیرش و تعهد مثبت‌نگر اثربخش‌تر از روان­درمانی مثبت‌نگر و درمان پذیرش و تعهد در افزایش امیدواری در زنان افسرده بودند (01/0>P).
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه حاضر اثربخشی درمان پذیرش و تعهد مثبت‌نگر همراه با دو درمان پذیرش و تعهد و روان‌درمانی مثبت‌نگر بر افزایش امیدواری را نشان داد. بنابراین استفاده از این سه درمان در مراکز درمانی برای زنان افسرده می‌تواند مدنظر قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: امیدواری، درمان تلفیقی، روان‌درمانی مثبت‌نگر، درمان پذیرش و تعهد، زنان افسرده
متن کامل [PDF 1104 kb]   (269 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1400/3/13 | پذیرش: 1400/7/12 | انتشار: 1400/9/7


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 25، شماره 5 - ( دو ماهنامه 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها