:: دوره 25، شماره 5 - ( دو ماهنامه 1400 ) ::
جلد 25 شماره 5 صفحات 1231-1219 برگشت به فهرست نسخه ها
آزمون مدل ساختاری شکست، به‌دام‌افتادگی، ایده و اقدام به خودکشی براساس نظریه انگیزشی - ارادی رفتار خودکشی
سلیمان احمدبوکانی ، حسین قمری گیوی* ، احمدرضا کیانی ، علی رضایی شریف
دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل ، h_ghamarigivi@yahoo.com
چکیده:   (615 مشاهده)
خلاصه
سابقه و هدف: رفتارهای خودکشی پدیده بسیار پیچیده و چندبُعدی است. هدف پژوهش حاضر آزمون مدل شکست، به‌دام‌افتادگی، ایده و اقدام به خودکشی براساس نظریه انگیزشی - ارادی رفتار خودکشی بود.
مواد و روش‌ها: این مطالعه توصیفی به روش مدل‌یابی بود و جامعه آماری آن متشکل از کلیه دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه محقق اردبیل در سال تحصیلی 1399 بود. تعداد 650 نفر به شیوه نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. داده‌ها با استفاده از مقیاس‌های ایده، اقدام به خودکشی، شکست، به‌دام‌افتادگی، مقیاس بین‌فردی، اضطراب، افسردگی، مقیاس انصراف از هدف، مقیاس‌های نقشه، تکانشگری، مواجهه، تحمل آشفتگی، نشخوار، ظرفیت خودکشی و ترس از مرگ گردآوری و جهت تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS-25 و pls-3  استفاده شد.
نتایج: تناسب داده‌ها با مدل پیشنهادی خوب بود و مدل موجود 36% واریانس شکست، 67% واریانس به‌دام‌افتادگی، 30% درصد واریانس ایده خودکشی و 42% واریانس اقدام به خودکشی را تبیین کرد. همه مسیرهای پیشنهادی به غیر از ارتباط مواجهه، ظرفیت عملی، ترس از مرگ و تحمل آشفتگی با اقدام و تعلق‌پذیری خنثی و انصراف از هدف با ایده بقیه مسیرها مثبت و معنادار بودند (05/0> P). همچنین متغیر نشخوار فکری، رابطه بین شکست و به‌دام‌افتادگی را تعدیل می‌کرد (05/0> P).
نتیجه‌گیری: این یافته‌ها نشان‌دهنده گامی مقدماتی در برابر شفاف‌سازی مراحل گذار از ایده به اقدام به خودکشی و همچنین پشتیبانی سودمند برای تحقیقات و مداخله مبتنی بر نظریه انگیزشی ارادی خودکشی است.
واژه‌های کلیدی: خودکشی، افسردگی، اقدام، تکانشگری، اضطراب
متن کامل [PDF 859 kb]   (298 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/2/18 | پذیرش: 1400/7/18 | انتشار: 1400/9/7


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 25، شماره 5 - ( دو ماهنامه 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها