[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر 8 هفته تمرین قدرتی، ورزش در آب و مصرف امگا 3 بر میزان فشار اکسایشی، CRP، هموگلوبین گلیکوزیله و فشارخون در مردان دیابتی دارای نوروپاتی محیطی
علیرضا سعادتی فر ، طاهره باقرپور* ، نعمت الله نعمتی
، bagherpour@damghaniau.ac.ir
چکیده:   (67 مشاهده)
سابقه و هدف: دیابت منجر به عوارضی همچون نوروپاتی محیطی می گردد. هدف از این تحقیق مقایسه اثر 8 هفته تمرین قدرتی، ورزش در آب و مصرف امگا 3 بر میزان مالون دی آلدهید (Malondialdehyde: MDA)، پروتئین واکنشی C (C- Reactive Protein: CRP)، هموگلوبین گلیکوزیله و فشارخون در مردان دیابتی دارای نوروپاتی محیطی بود.
مواد و روش: این تحقیق از نوع نیمه تجربی است و جامعه آماری آن را مردان دیابتی دارای نوروپاتی محیطی که به مرکز دیابت شهرستان سبزوار مراجعه کرده­اند، تشکیل می داد. تعداد 80 نفر بیمار دیابتی دارای نوروپاتی در چهار گروه مصرف مکمل امگا 3، تمرین قدرتی، تمرین در آب و کنترل تقسیم شدند (به مدت هشت هفته، هر گروه 20 نفر).
نتایج: از نظر هموگلوبین گلکوزیله و فشار خون، بین گروه کنترل با گروه های تمرین قدرتی (001/0P=)، تمرین در آب (001/0P=) و امگا-3 (001/0P=) تفاوت معناداری وجود داشت. از نظر هموگلوبین گلکوزیله بین گروه تمرین قدرتی با گروه امگا-3 (041/0P=) و از نظر فشار خون بین گروه تمرین در آب با گروه امگا-3 (004/0P=) تفاوت معناداری وجود داشت. همچنین از نظر مقدار MDA و CRP بین گروه کنترل با گروه تمرین قدرتی (001/0P=) و گروه تمرین در آب (001/0P=)، و بین گروه تمرین مقاومتی با گروه امگا-3 (001/0P=) و گروه تمرین در آب با گروه امگا-3 (001/0P=) تفاوت معناداری وجود داشت.
بحث: ورزش مقاومتی و تمرین در آب باعث کاهش التهاب و فشار اکسایشی و همچنین فشار خون و هموگلوبین گلکوزیله در افراد با بیماری نوروپاتی دیابتی شد. اما امگا-3 به تنهایی صرفا بر فشار خون و هموگلوبین گلکوزیله موثر بود.
واژه‌های کلیدی: : دیابت، تمرین قدرتی، امگا-3، ورزش در آب، التهاب، فشار اکسایشی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/10/3 | پذیرش: 1401/2/18
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4410